Citat:
Ursprungligen postat av
TAD2
Idealt skulle vara att jämföra överdödlighet säsongsvis anser jag, för att få med hela "förkylningsperioden" under höst- och vinterhalvår. Då skulle brytpunkten exempelvis vara 1 juli till 30 juni året därpå (för länder på norra halvklotet). Oklart om dessa data går att få fram från det sajten men ska undersöka.
Överdödlighet är extremt trubbigt eftersom det är så många faktorer som samverkar. Exempelvis har det att göra med antal invänare uppdelat på åldersgrupper.
En smittsam sjukdom påverkar en massa saker i samhället. Folk som är gamla och svaga kan dö i förtid. Färre blir smittade i andra sjukdomar. På så sätt kan en smitta leda till lägre dödlighet av andra orsaker.
Därför anser jag att dödligheten i sig inte är det viktiga om det inte blir väldigt höga siffror. Det som är mer intressant är effekten på vården. Hur många vårddagar på sjukhus har vi haft? Hur många av dessa hade dött utan vård?
Hur många människor blir långtidssjuka eller får men för livet?
Hur många hade smittats om alla hade levt som vanligt?
Det är detta som borde diskuteras inte själva dödssiffran.