Citat:
Ursprungligen postat av
Stallbackshjonet
Tror inte mycket på vad Federley försvarar sig med i tabloiden. Ett enda långt tillrättaläggande, som han haft tid att kalkylera ut, och vädjande om att han måste förstås och att det hela måste slätas över eftersom JAG är värd en ny chans i politiken. Väntat är också Federleys fokusering på sig själv och att han är offret i historien. Såna personer skall Sverige inte ha med makt över oss vardagsmänskor. Vi har haft nog av dem av andra skäl där högst uppe. Men nog kommer han tillbaka alltid, om 3-4 år.
Att Federley måste köras till psykakuten berodde mer på att hans såg sin karriär hotad när det hela kom ut och mindre på tankar över brottsoffrens situationer idag.
Vilket kvalificerat skitsnack utan innehåll.
Federley är så "känslig" att han inte klarar av att läsa domen. Knappt att han klarar av att höra att sambon har suttit 6 år i fängelse.
Konstigt nog klarar Federley ändå av att läsa ett psykologutlåtande - dock tydligen inte de utlåtandet från frivården där man konstaterade att risk för återfall i liknande brott var stor.
Federley var inte intresserad av vad Jonas hade gjort med de små liven. Huvudsaken var att gentemot FEDERLEY hade Jonas varit ok. Varför skulle han DÅ dumpa killen?
Så himla oärligt och ogenomtänkt med tanke på att Federley har haft lång tid på sig att tänka igenom vad han ska säga den när han äntligen uttalar sig i frågan.
Men med facit i hand finns det inte mycket att förklara i den här soppan. Federley är nog minst lika sjuk i skallen som Jonas. Därför passar de säkert bra ihop.
Inte läst domen
En natt i början av augusti har Federley ett långt samtal med sin närstående om tiden i fängelset. Federley
får då läsa ett psykologutlåtande från februari och att det
där nämns barnpornografibrott och sexualbrott mot barn.
Än i dag har Federley inte läst domen.
– Det klarar jag inte. Då går jag sönder.
Efter att han läst psykologutlåtandet
fortsatte relationen. Federley säger att han då
inte förstod omfattningen av brotten. Han menar att han vid den tidpunkten borde ha sökt hjälp.
I augusti kom paret överens om att de inte har en framtid tillsammans. Mannen
bodde därefter kvar på gården.
– Jag ställer mig själv frågor som “Vad är jag för människa som ställer honom på bar backe?”. Han har inte gjort något nu.
Han har inte varit annat än fin med mig, särskilt i en väldigt skör situation.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/zg0zGO/federley-bryter-tystnaden-om-domen-mot-tidigare-narstaende