Lite intressant är det ändå. År 2020, detta historiska år, har ju lämnat mycket att reflektera kring och nu kan vi även lägga till "normalisering av pedofili" som ett kapitel i historieböckerna. För man kan inte tolka det på något annat sätt när så många svenskar, utöver politikerna,
fortfarande försvarar att en svensk toppolitiker umgås med flera pedofiler och ingår samboförhållande med ett pedofiläckel som begått något av de grövsta och avskyvärda brott man förmår att läsa om. Jag trodde i min enfald att när även massmedia började blotta sanningen, visserligen med försiktighet, att även dumsvennen skulle vakna och reagera när det trots allt handlar om ett sådant laddat ämne som pedofili och barnvåldtäkt. Nu lär ju åtminstone de flesta reagera väldigt starkt på det som framkommit, men fortfarande är det tillräckligt många som inte gör det för att varningsklockorna ska ringa.
Det har alltid varit självklart att det är noll tolerans mot pedofiler och att det är oacceptabelt oavsett vem som befattar sig med pedofili eller rör sig i kretsar där det finns en acceptans och romantisering av den sortens böjelser. Men så är det inte längre, inte ens när människan har egna barn.
Skulle någon etablerad politiker på högerkanten (eller kanske rent av oavsett) befatta sig med NMR eller
nynazistiska organisationer så skulle det med all rätt anses grund för omedelbar uteslutning, omfattande mediadrev och starka protester från det svenska folket, och då är inte det heller "olagligt" egentligen (för det är ju det som friar Fredrik från synd, tydligen). Det räcker att det skadar partiets förtroende och att det inte synkar med partiets och väljarnas sammantagna värderingar. Så vad säger det om Centerpartiet och deras trogna väljare? Jämför även med det hypotetiska scenariot när Ebba BT "blir kär" och flyttar ihop med en dömd nazist villkorligt frigiven för mord. Det finns inte i detta universum att det skulle kunna bortförklaras eller förmildras, oavsett vilken laglig rätt hon har att leva med vem hon vill. Faktum är att fiffel med skattepengar oftast gör alla svenskar ursinniga, men jag antar att man är lite mer flexibel vad gäller pedofili och barnvåldtäkter?
Det brott som Jonas, pedofilsambon, begått är bland de grövsta brott man kan begå. Det är att likställa med mord, om inte ännu värre. Det är så vidrigt, hemskt och oförlåtligt att människan aldrig ens ska släppas ut från fängelset från första början. Där ska han egentligen sitta resten av sitt patetiska liv. Pedofilens och Fredriks rätt att knulla på lustgården i Björbo må ha stöd i lagboken, men den har inget som helst stöd enligt god moral och normalt vett. För någon som kan ha en kärleksromans med en sådan människa har själv inget som helst moraliskt samvete med vetskapen om vad personen i fråga gjort mot andras barn.
Att då se naiva, godhetsknarkande svenskar, journalister och politiker gå i försvar för FF, som förutom Björbopedofilen även kan kopplas till andra dömda pedofiler, är inget annat än en förbannad skam och i synnerhet en nonchalant och svekfull jävla spottloska rakt i ansiktet på alla de barn som drabbas av pedofilkräk likt Federleys nära bekanta - men i det också ett uppvaknade för varje normal människa att något står väldigt illa till med det svenska samhället och synen på vad som är rätt och fel.
För Sverige har precis bekräftat att pedofili är OK så länge man har rätt värdegrund. Detta vet vi dels för att Jonas enligt etablissemanget inte förtjänar mer "lidande" och förföljelse då han trots allt "avtjänat sitt straff" (vilket han faktiskt inte ens har då han är villkorligt frigiven) och dels för att Fredrik inte handgripligen våldtagit ett barn, och därför är det OK för honom att umgås med pedofiler så länge han själv inte våldtar någon. För det är ju i sak det man säger. "Det är ju trots allt inte Fredrik som har begått något brott", eller hur lyder orden?
Och endast för att detta kom fram (inte annars) behöver nu Fredrik bli omplåstrad, ladda batterierna och få sina behövliga styrkekramar från alla goda människor, som trots att de anser sig goda inte ägnar en enda tanke på pedofilernas offer. Om inte det var illa nog har det framförhandlade avskedet förstås inte varit helt gratis, vem vågar gissa hur mycket pengar han får nu? Min gissning är att när allt är sagt och gjort så är Fredrik Federley ganska nöjd ändå, även om "såren behöver läka" efter stormen.