Citat:
Ursprungligen postat av
IMBILDEN
Är det någon ide att vaccinera sig innan oktober nästa år tror ni?
Immuniteten tycks ju inte vara så länge och om man inte tillhör den riskgrupp som får vaccinet först av alla göra man kanske bäst i att vaccinera sig till nästa säsong? Känns ju vansinnigt att vaccinera sig i mars/april, då den immuniteten antagligen bara finns under sommaren, då det nästan ändå inte finns någon smitt. Sedan har man ingen immunitet nästa säsong. Det gäller nog att tajma vaccinationssprutan rätt här.
Man vet ju inte när viruset dyker upp, kan teoretiskt florera även under sommaren, och staten bjussar på vaccindoser, ta ett eller två skjut till våren, och ett par doser nästa höst, så kan du vara riktigt säker på att inte smitta nån skyddsvärd
kryckling, om du inte har anlag för allergi vill säga, då bör man kanske vara lite försiktig med coronavaccin, åtminstone med Pfizers produkt.
Är det ens ett alternativ att kunna smittas mellan vår och höst när det finns gratisvaccin, varför chansa på att få Covid-19?
Vilka vacciner är aktuella för svensk del och hur lång immunitet ger de, när påbörjas vaccinering i Sverige?