Citat:
Ursprungligen postat av
Nixter
Avser frågan PA så nej, gäller PA. Men nog så bra. Som vi sagt, faller En stat, faller alla.
Fuskarna skall nagelfaras. Det är för övrigt mycket hätskt stämning mot Zuckerberg i USA nu, det har uppkommit info om att han betalt uppemot 700-800$ per dag om man lyckats "prestera" bra i bla Georgia som rösträknare / anställd.
Skulle inte hålla Facebook aktier just nu i vartfall.
Kan de leda det i bevis, vilket man säkert kommer kunna när tumskruvarna dras åt så kan det bli fängelse för Zuckerberg (Rothschild) i bästa fall och kanske värre om det kommer klassas som treason om nu USA verkligen befinner sig i ett tyst krig med Kina.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nostradumbass
Gör SCOTUS så, så sätter man ett prejudikat som kommer att medge att ickekonstituionella delstatslagar ses som legitima. Då slutar USA vara en konstitutionell republik, och övergår att bli något annat. Vad får dig att tro att dom kommer att frångå konstitutionen?
För att slippa ansvar? För att vänstern inte ska kaoza? USAs grundvalar upphör om SCOTUS inte följer konstitutionen. Så jävla illa är det...
Både Berett och Kavanaugh verkade vara helyllemänniskor med enormt rättspatos. Man kan väl gissa att de andra är på motsvarande nivå. Kniviga juridiska nötter som utmanar konstitutionen är ju det de är till för att hantera/lösa. Undrar om tolkningen av konstitutionen påverkas av konsekvenserna av deras beslut för USA som framtid. Om det vi läst och sett i tråden stämmer att Kina och USA befinner sig i ett tyst krig och en potentiell korrumperad kandidat fuskats in med hjälp av främmande makt och denne kandidat deklarerat att i grunden förändra USA som nation till det sämre så kanske man gör andra överväganden än om detta inte vore fallet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nixter
DAMMARNA SPRÄNGDES IKVÄLL !
PS. Glöm nu inte att vi pratar om det största röstfusket som någonsin genomförts. Någonsin. För de som varit med och konspirerat högre upp bland Demokraterna är straffen inte nådiga. I det läge det blir uppenbart att "motståndare" till denna kupp fått upp farten och har lagen på sin sida kommer vi se ett strömhopp från fuskarna som vi troligen aldrig tidigare skådat. Alla kommer till slut angiva alla med de Amerikanska lagar som finns med straffrabatt.
Frågan nu. Var är FBI, DOJ ? Var är massarresteringarna ?
Om det blir militären som i slutändan tvingas lösa detta, undrar hur militärdomstolarna kommer hantera FBI, CIA, DoJ?
Citat:
Ursprungligen postat av
Tompa81
Högst upp på Aftonbladet
"JUST NU: Vinner ”Biggest loser”"
Är det valet de talar om?
Edit: längre ner talas det om Trump, bland det första man läser är följande:
"Där visas nyhetsklipp som upprepar hans ogrundade påståenden; om falska valsedlar och demokraternas bedrägeri."
Frågor som:
"Varför har ni inte sagt att Joe Biden har vunnit valet, trots att det är klart?"
Byxorna är nu nere under jorden.
Om det vi tror i tråden stämmer och MSM fullständigt förvillat folken inte bara i USA utan också i Europa och Sverige så blir det ju uppenbart för alla hur korrumperade MSM är när man kan gå tillbaka och läsa länkar osv som MSM undanhållit sina läsare/tittare.
Citat:
Ursprungligen postat av
CKCS
Nej, det blir eject för president-reject Biden. Men ingen fara med honom, han är så långt inne i senilitets-dimman så han sitter nog kvar i sin källare ändå och tror han är vice-president tills det blir dags för hemmet.
Om nu Biden är så dement som han framstår kommer väl kanske också med tiden en önskan om att kandidater ska läkarundersökas innan de får gå vidare från primärvalen? Hur i hela friden Biden kunnat tillåtas kandidera är obegripligt.