2020-12-06, 12:34
  #416893
Medlem
lasternassummas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av B.R.Donut
Ja, det stämmer. Det är av den anledningen som Sputnik V vaccinet innehåller två olika slags vektorer för första och andra dosen.

Det är troligen också orsaken till att A-Z vaccinet gav bättre effekt (90%) när första dosen bara var halv, jämfört med när man gav två full-doser.

Har du någon bra källa till att det är så och helst också varför vektor-vaccin kan orsaka immunitet mot vaccin?

Citera
2020-12-06, 12:39
  #416894
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av aw
Coronavirus är en familj av närbesläktade virus som orsakar bland annat förkylningar och SARS.

Förutom SARS och covid-19 så finns det fyra stycken coronavirus som årligen dyker upp och orsakar luftvägsinfektioner. De kategoriseras som "förkylningar", men de är alltså en coronainfektion.

Du har alltså varit infekterat med coronavirus typ fyrtio gånger redan.

Mot inget av dessa har du utvecklat varaktig immunitet. Du har detekterbara antikroppar, men ändå blir du infekterad igen, om och om igen. Du blir sjuk (men sällan dödligt sjuk) och du smittar.

Och skriv inte typ "bullshit" eller nåt nu, för det här är allmänkunskap, som en lång rad personer här (som inte håller med mig i något) kan intyga.

Har du källa på det fetade ?

Hur vet man det ?
Citera
2020-12-06, 12:42
  #416895
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lasternassumma
Har du någon bra källa till att det är så och helst också varför vektor-vaccin kan orsaka immunitet mot vaccin?


Diskuteras här:

"The TWiVers analyze efficacy of the AstraZeneca/Oxford adenovirus vectored vaccine"

https://www.youtube.com/watch?v=ontnaTFchXo
__________________
Senast redigerad av B.R.Donut 2020-12-06 kl. 12:44.
Citera
2020-12-06, 12:43
  #416896
Medlem
Havremopedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pjabas
Han förstör ju sitt eget test genom att dricka ur flaskan före han tar prov från flaskan?


Här kommer den ignoranta. varför förstörs testen? ska det vara positivt?

Killarna är ambulansförare, jobbar för sjukvården... Tror du dom är dumma i huvudet. Sluta leta hål som en idiot, det finns hundratals bevis på att dessa test är värdelöst piss.
Citera
2020-12-06, 13:07
  #416897
Medlem
DoraFs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kurrekotte
Tegnell och folkhälsomyndigheten har systematiskt spelat ned och gjort allt för att förminska hur många som har dött och som kommer att dö.

Tegnell har gång på gång låtsats att inte han inte förstår att den redovisningsmetod av antal döda som Sverige och Vitryssland verkar ensamma om att använda, ger ett falskt intryck av att dödstalen alltid är på väg att gå ned.
Okej. Du har bevisat att du är faktaresistent, men för sakens skull repeterar jag vad jag skrev igår om den officiella statistiken över döda I Covid-19.
Sverige redovisar döda I Covid-19 enligt WHOs klassifikation precis som de flesta av jordens länder

Jag känner inte till Vitryssland. Hur ser deras redovisningsmetod ut?
Citat:
Ursprungligen postat av DoraF
I Sveriges officiella statistik över döda räknar man inte avlidna med Covid-19 utan man räknar avlidna I Covid-19.
SmitNet är inte Sveriges officiella statistik över dödsorsaker utan registret innehåller preliminära data


FHM använder SmitNet-data på avlidna tillsammans med modeller över överdödligheten för att få en aktuell bild av läget. FHM behöver en aktuell bild av läget för att exempelvis effekten av vidtagna smittskyddsåtgärder i samhället och prognosticera pandemins utveckling. Jag tycker inte att det finns någon anledning för oss andra att bry oss om SmitNet.

Den officiella statistiken vad gäller dödsorsaker förs av Socialstyrelsen genom Dödsorsaksregistret.
Data i Dödsorsaksregistret kommer från de dödsorsaksintyg som ska skickas till Socialstyrelsen inom tre veckor efter dödsfallet. I intyget beskriver läkaren det sjukdomsförlopp- eller skadeförlopp som haft störst betydelse för dödsfallet, samt andra sjukdomar och tillstånd som kan ha bidragit till dödsfallet. Om dödsorsaksintyget är ofullständigt begär Socialstyrelsen en komplettering för att få ett så bra underlag som möjligt.
På lång sikt ger Dödsorsaksregistret en en verifierad medicinsk beskrivning av dödsorsakerna i Sverige.
Parallellt med inrapporteringen till Socialstyrelsen genom dödsorsaksintyg rapporterar läkare även till SmiNet.

Sverige har inget eget sätt att klassificera döda I covid-19 utan vi följer WHO:s regler för dödsorsaksklassificering precis som de flesta andra länder på jorden. Diagnossystemet heter ICD-10.Den sjukdom eller skada som startade förloppet och som ledde till dödsfallet klassas som den underliggande dödsorsaken. Man kan också ange bidragande orsaker i intyget. När covid-19 anges som den underliggande dödsorsaken räknas personen som avliden i Covid-19.

Här kan du läsa om den svenska versionen, ICD-10-SE, och hur kodning av Covid-19 ska ske:
https://www.socialstyrelsen.se/utveckla-verksamhet/e-halsa/klassificering-och-koder/icd-10/
Här kan du läsa om WHO:s kodning av Covid-19, som den svenska bygger på:
https://www.who.int/standards/classifications/classification-of-diseases/emergency-use-icd-codes-for-covid-19-disease-outbreak

Enligt den officiella statistiken är antalet avlidna I Covid-19 fram till den 30 november 2020 6 777 personer.
https://www.socialstyrelsen.se/statistik-och-data/statistik/statistik-om-covid-19/statistik-over-antal-avlidna-i-covid-19/
När det gäller en Infektionssjukdom som Covid-19 är det många gånger svårt för läkare att bedöma vad som egentligen är den underliggande dödsorsaken. Det är inget unikt för Covid-19 utan samma sak gäller t ex för den vanliga säsongsinfluensan, Man kan därför tänka sig att den officiella statistiken över döda i Covid-19 i Dödsorsaksregistret kommer att debatteras en hel del framöver när vi försöker förstå vad som hände under pandemin . En indikation på detta är den granskning som Region Östergötland gjorde I somras av de som avlidit I Covid-19 utanför sjukhusen.
https://www.regionostergotland.se/Om-regionen/Pressrum/Nyheter/dodsfall-i-covid-19-pa-sjukhus-granskade/


Citat:
Tegnell 18:e november:
– Det är inte så att vi plötsligt har gått upp från de här 20 dödsfallen om dagen som vi haft tidigare till 40, 50. Så är det inte alls.
https://www.dn.se/sverige/tegnell-vi-har-inte-en-rasande-brant-okning-av-antalet-doda/

Vad är facit två veckor senare?
Ja, du gissade rätt: Exakt 50.

Sådär har det jävla äcklet hållit på ända sedan första dödsfallet. Och nej, det har inte varit omöjligt att förutspå.

Men utav någon anledning så vill du hellre prata om socialstyrelsens siffror som har ännu större eftersläpning.
Oavsett vad du tycker så tar det tid att samla de data som behövs för att få fram tillförlitlig statistik.
Som jag redan talat om är det Socialstyrelsen som har ansvaret för den officiella statistiken över dödsorsaker.
Läkare skriver ett dödsorsaksintyg varje gång någon avlider I Sverige och dessa intyg ska skickas in till Socialstyrelsen senast tre veckor efter dödsdatum.
För min del tycker jag att läkare först och främst ska ägna sin arbetstid och kraft åt att ta hand om levande patienter. Läkare måste få prioritera behandling av levande patienter före skrivande av dödsintyg. Dödsintyg är komplexa och många uppgifter ska samlas in. Det tar tid.
I dag redovisar Socialstyrelsen döda I Covid-19 till och med den 30 november. Den siffran är preliminär, men jag har inte hittat någon uppgift om inte hur stor eftersläpningenen varit under pandemin.

Eftersläpning är omöjlig att undvika, men av någon anledning vill du inte förstå det.
Att du tycker att Anders Tegnell är ett äckel har alla förstått. Finns ingen anledning för mig att kommentera det utan du är fri att tycka vad du vill.
Citera
2020-12-06, 13:11
  #416898
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pisseman
Än en gång, Tjeckien tog bort kravet på munskydd I somras, därefter exploderade smittspridningen.
Och varför exploderade den? Därför att man förstört alla försök till immunitet hos befolkningen, till på köpet under den tid på året då detta med fördel hade skett.

Tjeckien hade 815 dödsfall under mars-september, därefter 8001: en ökning med 882%.

Sveriges motsvarande siffror är 5974 resp. 1093, dvs en minskning med 81,7%.
Citera
2020-12-06, 13:16
  #416899
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arcsin
När Sverige brann fick vi ta in hjälp från utlandet, så rimligen gnälldes det en del bland brandmännen.

Vi kan knappast ta in sjuksköterskor från Polen den här gången, för de går igenom precis samma skit som vi.

För att branden var så stor och brandmännen för få.
Men inte fan såg vi svenska brandmän gråta ut överallt och sen massuppsäga sig.
Citera
2020-12-06, 13:32
  #416900
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bjornhagberg
Det finns behandling.

Ivermectin , Vitamin C / Tiamin / Salu Cortef , Ozone Autohemeterapi , mf.l mfl.

Vad är chansen att du som frisk ung idag ska ligga på IVA typ 1 / 200 000. Det är sjukt osannolikt.

Alla riskgrupper borde få adekvat behandling till att börja med. Varför är inte Ivermectin på första sidorna på expressen och aftonhoran tror du?

Behandlingarna blir alltbättre. Det pågår ju dessutom en "kapplöpning" runt om i världen att hitta ännu bättre behandlingsmetoder såväl hos läkemedelsbolag som bland forskningen. Här är ju ytterligare en befintlig medicin som visat sig ha god effekt på viruset.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/EpwoM3/medicin-kan-minska-covid-dodlighet-med-70-procent

Visst är risken liten för en frisk person under 60 år att drabbats hårt av covid. MEN det gör inte livet lättare för de ca 2 miljoner svenskar i riskgrupp som lever väldigt begränsat/isolerat just nu.
Citera
2020-12-06, 13:34
  #416901
Medlem
Pethuglins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hagelskur
i dag kl 06:22av Indra Nordemar
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/3Jgxj9/senaste-nytt-om-coronaviruset?pinnedEntry=455727
I Australien tränas spårhundar för att upptäcka Covid-19 på flygplatser. Tanken är att de ska upptäcka viruset innan ett test ger ett positivt resultat.

Hundarna ska genom sitt luktsinne känna igen en speciell doft från svett-exemplar. Det ska fungera som ett komplement till PCR-tester och räknas med att verkställas i början på nästa år, uppger The Guardian.

Metoden med coronahundar testas även i Finland på flygplatsen Helsingfors-Vanda. Enligt undersökningar från Helsingfors universitet har man kommit fram till att hundar kan identifiera viruset med nästan hundra procents säkerhet.

De kan också upptäcka en coronoinfektion flera dagar innan symtom bryter ut, något som laboratorietester inte klarar av.

Aftonbladet
Finnarna verkar haka på....Sverige då???





Finnarna var väl först med Corona hundar på Vantaa flygplats redan i september.
https://svenska.yle.fi/artikel/2020/09/25/finska-coronahundar-blev-varldsnyhet-tva-miljoner-ar-av-produktutveckling-ger
Citera
2020-12-06, 13:35
  #416902
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mysadname
Har du källa på det fetade ?

Hur vet man det ?

Inte för att frågan var riktad till mig, men jag har tidigare citerat ut Wikipedias artikel om familjen coronavirus, varav nuvarande SARS-CoV2 bara är ett av sju. Så här säger de om de fyra förkylningsvirusen i familjen coronavirus:

The human coronaviruses HCoV-OC43, HCoV-HKU1, HCoV-229E, and HCoV-NL63 continually circulate in the human population and produce the generally mild symptoms of the common cold in adults and children worldwide.[93] These coronaviruses cause about 15% of common colds,

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Coronavirus


Ett av dessa förkylningsvirus, HCoV-NL63, binder även det till ACE2-receptorn, precis som SARS-CoV2.

I artikeln finns även ett diagram som visar hur säsongsbundet detta HCoV-NL63 är, vanligast mellan november och mars. (Diagrammet visar förekomsten i Tyskland, men man kan nog anta att det är ungefär detsamma här.)

Det är alltså inte helt nytt detta med ett coronavirus som binder till ACE-2-receptorn.

(Edit, tillägg) Detta förkylningsvirus har f ö en egen artikel, där det beskrivs så här:

A study performed in Amsterdam estimated the presence of HCoV-NL63 in approximately 4.7% of common respiratory illnesses.[4] The virus originated from infected palm civets and bats.[5] Estimates of its divergence from another coronavirus (HCoV-229E) are around 1000 years ago: it has likely circulated in humans for centuries.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Human_coronavirus_NL63


Så nog verkar det rimligt att man åtminstone exponerats för dessa coronaförkylningsvirus rätt ofta.
__________________
Senast redigerad av outoftheblue 2020-12-06 kl. 13:56.
Citera
2020-12-06, 14:02
  #416903
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mysadname
Har du källa på det fetade ?

Hur vet man det ?
Jag såg att du redan fått ett bättre svar, men det finns alltså fyra coronavirus redan, som cirkulerar och orsakar förkylningar.

Vad jag förstått smittas du (grovt uppskattat) av ett coronavirus ungefär en gång om året.
Citera
2020-12-06, 14:10
  #416904
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GrodanStropp
Haha. Nej det kan vi inte. Inte ens i värsta fall.
Vad får ni allt ifrån.

Att sjukvården brakar ihop är att det är för många kvinnor som arbetar där. Dom pallar inte jobba extra hårt under längre tid. Därför vi knappt ser några kvinnor i ledningsgrupper eller som chefer. Dom går in i väggen löjligt fort.

Samma sak med lärare i de lägre klasserna. Förbaskat gnäll på hur jobbigt det är. Ja, sluta vara ”sjuk” hemma så blir det inte då jobbigt för dom som är kvar.

Man hörde inte samma gnäll ens i närheten från brandmännen när det brann i Sveriges skogar. Hade vi haft fler kvinnor inom brandkåren hade det brunnit fortfarande...

Brandmännen fick hjälp, ifall vården skulle varit ett mansdominerat yrke skulle vi sett andra åtgärder från politikerna.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in