Citat:
Ursprungligen postat av
Dannelius
En hypotes som då måste prövas är ju ifall det här är öppnade och verifierade poströster. Det är väl belagt att dessa räknades senare (organiserat så) och att poströster företrädesvis tillföll Biden.
En annan kontrollfråga är "hur är röstningssiffrorna synkade med filmen, och var kommer data från? Jag kan tänka mig att det inte fanns en sådan synkad koppling, och jag tror inte att det var rösträkningsmaskinen som genererade de röda och blå staplarna i diagrammet.
I en turbulent och misstänksam situation, där den egne ledaren ylar "valfusk" finns alltid risken att dedikerade följare blir övertygade om fusk, och tycker det är rimligt att bevisa fusket litet kreativt.
Här har jag förtroende för domstolarnas värdering, och där avfärdas så mycket bevisning (i stort sett allt) som läggs fram att det (i mina ögon) smutsar ner alla overifierade och opportunistiska påståenden till exempel, men inte bara, twitterinlägg.
En postare (Pung) framhöll att det viktiga är vad allmänheten
tror, egentligen inte vad som kan bevisas. Jag har dock litet svårt att se USA förvandlas till ett pöbelvälde därför att Trump och hans mer entusiastiska följare har svårt att hantera en jobbig verklighet.