Citat:
Ursprungligen postat av
MAKHASHANAH
Såklart att du ska ta upp de där jävla munskydden när man diskuterar handtvätt. Sluta vara så jävla fixerade av munskydd att ni inte kan diskutera något annat.
Hostar du ut droppar ska du också stanna hemma för längesen. Men om jag pillar mig i ansiktet, tror du då inte att jag kan få droppar på händerna? Är händer föremål som vad som helst bara för att Johanna Fränden säger det, eller är WHO en mer pålitlig källa?
Jag påpekar bara inkonsistensen i myndighetens råd. Man silar mygg och sväljer kameler, bokstavligen. Det krävs bara lite logiskt tänkande för att förstå att man inte bygger sina råd på vetenskap och sunt förnuft. Någon annan anledning än att man befarade att munskydd skulle minska smittan för mycket finns inte. De var i själva verket ett hinder mot flockimmuniteten. Nu sitter vi istället i skiten under hösten med en smittspridning som inte kan kontrolleras annat än att man stänger ner samhället i det som i praktiken är en lock-down. FHM:s presskonferenser har nu övergått till rena parodierna där man likt blinda hönor inte ser längre än den senaste stapeln i ett diagram som pekar rakt upp i molnen. Läser man istället kritiken så inser man hur illa det verkligen är ställt.
Olsen:
"– Vi har varit reaktiva hela tiden och inte proaktiva. Vi hade behövt en mycket mer effektiv smittspårning, testning och isolering. Hade vi haft det med oss från allra första början under hösten så hade vi kanske kunnat stoppa detta i tid, förklarade Olsen och tillade att han tror kurvan kommer att fortsätta peka uppåt ett tag framöver:"
"– Vi kan nå tillfälliga platåfaser, men då vi är på väg in i julen nu så finns det en tendens att det blir ännu värre."
Albert:
"– Vi var helt enkelt lite efter och för långsamma när detta började dra iväg igen. Samtidigt är det lätt att titta i backspegeln och jag tror ännu inte att vi har sett den fulla effekten av de åtgärder som satts in under den senaste tiden.
"
Rocklöv:
"– Jag tror att man hade behövt sätta in mer kraftfulla åtgärder tidigare, samt att kanske förbättra säkerhetsrutiner och införa snabbtestning för personalen. Sedan kan det även vara så att vissa regioner och kommuner kunde ha hantera det bättre eller sämre.
Att Sveriges kurva fortsatt pekar uppåt, till skillnad från många europeiska länder, beror enligt honom på flera faktorer:
– Sena åtgärder, lite trubbiga råd, och möjligen sämre motivation att agera givet att riskerna spelats ner under en längre tid. Dessutom tycker jag att det varit lite förbryllande kommunikation, med tvetydiga budskap den senaste tiden."
"Experterna om varför så många dör: Borde agerat snabbare"
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/86P6Wr/experterna-om-varfor-sa-manga-dor-borde-agerat-snabbare
Tegnell:
"Inte så illa som under våren."
Tacka f-n för det, vi är ju knappt inne i December.