2020-12-03, 00:15
  #2749
Medlem
MrsVanity1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LawNumberSix
Kanske det är dags att vända på alla stenar i FFs tidgare uppmärksammade händelser!
Misshandeln t ex, hur mycket är sant av FFs återberättelse där, orsak till den mm?
FF är helt klart en första klassens lögnare!

Ja och att Annie Lööf inte tagit avstånd och sparkat honom gör mig alltmer intresserad.
Väääldigt tyst från hennes håll.....
Citera
2020-12-03, 00:16
  #2750
Medlem
Lillarapunzels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TakeYouOnACruise
Fast med handen på hjärtat lämnade han ju inte honom efter faktum att han levde med en dömd pedofil- det är ju inte vilket brott som helst.

Självklart kan en sådan person inte sitta i EU-parlamentet.

Tänk dig en Parlamentariker som inleder en förbindelse med en person som denne vet fraktar droger mellan kontinenterna utan att anmäla och rapportera om detta. Det blir ju sparken direkt, om detta uppdagas.

i mångas ögon (också i mina) är Federleys sambos brott värre än ovan nämnda brott, även om den totala skadan av storskalig narkotikasmuggling förstör fler människors liv.

Brott mot barn trumfar allt och med rätta så, de är vår framtid de får inte förstöras

Enligt de artiklar jag läst lämnade FF honom dagen efter mötet med Kriminalvården. Det om något är väl ändå att ta avstånd?
Det är en sak att veta om utan att agera, men som jag förstod det här, att han inte visste vad sin sambo var dömd för, fick veta det under ett möte och sedan lämnade honom. Kan faktiskt inte se det omoraliska i det?
Däremot är det ju naturligtvis inte bra om uppgifterna kring att han försökte påverka personalen på Kriminalvården stämmer. Det är väl dock ett sidospår egentligen.
Citera
2020-12-03, 00:18
  #2751
Medlem
Alvids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -DaRude-
Uppenbarligen var farhågan endast att detta skulle bli känt för allmänheten och vad det skulle innebära för karriären. Att han bröt dagen efter (som det påstås) var förmodligen bara för att mötet bekräftade hans farhåga eftersom han försökt mörka det.

Patetiskt försök till damage control!
Men bröt han dagen efter mötet med kriminalvården, FF och Peddot bodde väl ihop fram tills nyligen?

När var det FF åkte runt till grannarna och bedyrade att Peddot nu minsann var "frisk"?
Citera
2020-12-03, 00:19
  #2752
Medlem
Tror att det här är en större härva än man kan ana. Bra att Patrik Sjöberg deklarerar vad han tycker om pedofilen Fredrick och hans fästman. Det vore bra om någon anmälde FF till socialen och polisen då han utsatt sin dotter för fara. Svinet sa ju nyligen till media att han ville ha en unge till vilket ger kalla kårar. Att födas in i ett pedofilförhållande borde vara sämsta starten i livet. Fredrick, om du läser här ger jag dig rådet att köpa en snara!!!
Citera
2020-12-03, 00:20
  #2753
Medlem
-DaRude-s avatar
I det nya grävet framstår det som att Federley först vid mötet med kriminalvården blivit varse om övergreppen. Dvs att Jonas, som då var inneboende och pojkvän till Fredrik, först vid mötet berättat om sina grova brott. Som att han skulle bo med Fredrik en längre tid för att sedan vid frukostbordet utbrista: "just det, jag har ett möte idag med kriminalvården, du får gärna följa med för jag har något att berätta." Det är självklart så att han känt till det långt innan. Jonas är ju inte ens den enda pedofilen som Fredrik umgåtts med privat, han är ju också bekant med en annan pedofiljävel som suttit inne för pornografibrott och försökt nätverka sig till träffar, samt fantiserar om att våldta spädbarn på BB (varför är pedofiler alltid så jävla extrema och sjuka i huvudet? ).

Det faktum att Fredrik dessutom blivit upprörd och försökt påverka kriminalvården och deras inblandning i hans "privatliv" (dvs sitt samboförhållande med en seriepedofil när det dessutom finns barn med i bilden) visar också att problemet aldrig varit pedofili eller övergreppen i sig, utan istället hur det kan påverka honom om det kommer ut i media.

Han är en lögnare av sällan skådad rang och det finns nog mycket skit i det där bagaget. Både bokstavligen och bildligt. Att han är vänligt inställd till pedofili tror jag är väl belagt vid det här laget.
Citera
2020-12-03, 00:20
  #2754
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av WbZV
Jag har aldrig påstått att moraliska ställningstagande skall bevisas då moralsystem inte anses vara logiskt uppbyggda. Jag tycker att Federley gjort moraliskt fel och det är precis så moral fungerar. Anser du att moral skall bevisas så ligger bördan på dig att bevisa något annat.
Religiösa människor brukar anse att moral inte behöver någon logisk uppbyggnad, att den kommer inifrån. Tänkande människor förstår dock att det är en meningslös typ av moral bara baserad på irrationella känslor.

Den enda meningsfulla definitionen av moraliska/omoraliska handlingar är de handlingar som förhindrar/orsakar onödigt lidande för andra människor. Och därför är det enda sättet att avgöra om en handling är moralisk, omoralisk, eller varken eller, att gå igenom dess eventuella konsekvenser. Det är den enda typ av moral som är värd något.
Citera
2020-12-03, 00:21
  #2755
Avstängd
DrunkenZealots avatar
Patrik Sjöberg skrev:
"Uppgifter om samröre med annan känd svensk pedofil på resor i Europa?"

Är det någon som är insatt och kan förklara vad han menar?
Citera
2020-12-03, 00:23
  #2756
Medlem
-DaRude-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DrunkenZealot
Patrik Sjöberg skrev:
"Uppgifter om samröre med annan känd svensk pedofil på resor i Europa?"

Är det någon som är insatt och kan förklara vad han menar?

Det är väl den där andra vännen som dömts för barnpornografi och fantiserar om att våldta spädbarn? Jag vet det är inte lätt att hänga med, med det umgänget han har.
Citera
2020-12-03, 00:23
  #2757
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrsVanity1
Ja och att Annie Lööf inte tagit avstånd och sparkat honom gör mig alltmer intresserad.
Väääldigt tyst från hennes håll.....
Ja, det är anmärkningsvärt.
Annie som ju annars gärna kommer med kritiska synpunkter på det mesta🙂
Citera
2020-12-03, 00:25
  #2758
Avstängd
DrunkenZealots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -DaRude-
Det är väl den där andra vännen som dömts för barnpornografi och fantiserar om att våldta spädbarn? Jag vet det är inte lätt att hänga med, med det umgänget han har.
Visste FF om detta?
Citera
2020-12-03, 00:28
  #2759
Medlem
Kanske ynkar och pynkar sig Federley mest över att hans utvalde kanske egentligen ville ha hans nioåriga dotter?

Vad säger den nioåriga flickans mamma om allt det här?

Skönt dock för Federley att han kan känna sig lite svag och utmattad och dra sig tillbaka med full EU-parlamentarikerlön (ligger väl på typ 90 000 i månaden, exklusive traktament osv.?).
Citera
2020-12-03, 00:31
  #2760
Medlem
-DaRude-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DrunkenZealot
Visste FF om detta?

Vem vet, förmodligen gjorde han det. Även om han mot all förmodan inte gjorde det så är det anmärkningsvärt att han känner 2 st dömda pedofiler som suttit inne för barnvåldtäkt och barnpornografi. Då är det bara det man kunnat gräva fram hittills, skrapat lite på ytan. Den ena har han haft ett intimt samboförhållande med, den andra har han rest med så det är inte ens ytliga relationer det rör sig om. Äpplet faller inte långt från trädet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in