Citat:
Ursprungligen postat av
ShariaInstructor
Jag får erkänna jag går på magkänsla. Och den säger en nedgång i nästa vecka men att vi får en liten uppgång igen efter julen. Först i mars månad tror jag på en mer tydlig nedång.
Annars är det något fel på min känsla, men jag återkommer med bättre analyser.
Själv arbetar både jag och min fru på ett web-läkarföretag. Innan har vi båda jobbat i många år med fysisk vård.
Många förstår nog inte hur katastrofalt läget är. Smittan har fått en sån spridning, i alla åldersgrupper, att det inte går att stoppa. Sverige kommer få oerhörda konsekvenser. Mängder med människor som kontaktar oss (unga personer) har bestående men från i våras.
Många klagar på konstant trötthet, orkeslöshet och att de blir andfådda av mista lilla. Sen finns det massor med andra konsekvenser - som långvarig huvudvärk.
Men nu till huvudbudskapet: Belastningen är enorm hos webblänkarna, det mesta handlar om covid-19. Mängder av patienterna har andnöd och skickas till akutvård. I ett sånt tillstånd kan syresättningen sjunka så snabbt att patienten dör inom några timmar - även fast personen har känt sig någorlunda bra kort tid innan.
Sverige och dess sjukvård kommer inte klara detta.