Citat:
Ursprungligen postat av
EyesWideShut
Det är alltid tråkigt när människor dör, men de som stämmer in i hyllningskören borde betänka att Maradona var en av fotbollens största fuskare. Dels var han en dopare av stora mått (man fann 5 olika dopningspreparat i hans blod), men han drog sig inte heller för att använda hand/arm för att förändra bollens riktning och göra mål. "Guds hand" målet mot England i VM är och förblir en skandal, men det fanns inget ånger över fusket. Tvärtom. Nyligen uttalande Maradona att om det var något han önskade så var det att göra ett till "Guds hand" mål. Jag kan inte ha någon respekt för en sådan person. Tyvärr minskar även min respekt för det argentiska folket eftersom de flesta av dem stöttat Maradona i vått och torrt. Fuskare är och förblir en skam för fotbollen.
Du låter som världens tråkigaste person. Maradona satte Argentina på kartan klart folket älskar honom. Messi använde steroider, ska du inte grina en skvätt över det också? ''Skam'' för fotbollen

. Och att han inte har din respekt är det inte en jävel som bryr sig om, vem är ens du? Absolut flugskit jämfört med ''fuskaren''.
Han skämtade för i helvete om att göra om handen
Något som är en större skandal än hans hands är att domarna inte gjorde något åt saken, allt ligger hos dom.
Pajas