Citat:
Ursprungligen postat av
cleovarnamnet
Troligen spot on! Kollade in Margauxs instagram, hundratals personer rasar. Att Margaux förklarar att inga andra människor syns än hennes egen familj duger inte som förklaring till den skränande hopen. Väldigt mycket svängande kring rasism, exotifiering (ja, det är faktiskt ganska exotiskt med lejon och zebror), kolonialism och vita blickar i kommentarerna.
Är det inte mer kränkande att rita in svarta personer bara för att, i en bok som fokuserar på safari och exotiska djur? Det om något implicerar ju att svarta fyller samma funktion som en zebra eller noshörning: något spännande att titta på utan egentlig funktion. Det är ju helt uppenbart att boken bara handlat om Arnold och de omkring honom i familjen + några exotiska (förlåt!) djur. (Och i slutet framkommer det att Arnold föredrar ankorna i parken hemma. Är faktiskt lite förvånad att inga av gaphalsarna har försökt spinna en rasistisk väv av det.)
Vad jag själv tycker? Klart Arnold kunde fått ta en sväng på stan eller att en sida i boken kunde avbilda en publik, men jag vet inte om det fungerar så på safari? Åker man inte runt i sitt egna sluta sällskap? Boken kunde däremot ha hetat ”Arnold på safari” i ställer för ”Arnold i Sydafrika”. Landet är ju inte viktigt öht i berättelsen.
Mycket bra idé med "Arnold på safari", undrar hur tongångarna hade gått då? Då kanske inte förlaget känt sig tvungna att pudla om boken.
https://www.gp.se/kultur/kultur/f%C3%B6rlaget-pudlar-om-margaux-dietz-kritiserade-barnbok-1.37578683
Jo, man åker ofta i slutna sällskap i mindre bilar. I detta fallet såg jag ett inslag på hennes Youtubekanal om när de var på safari i Sydafrika, om det är det tillfället hon beskriver i sin bok så åkte de i en buss med andra turister. Man såg inte alla andra människor (förutom hennes familj) som var med i bussen, men troligen främst "vita" turister.