Citat:
Ursprungligen postat av
raskens
28% av stockholmarna hade antikroppar förra veckan. Det har definitivt ökat dramatiskt på nån vecka. I våras gick det ju jättetrögt och landade på typ 6% när vågen var Över
Nånting har definitivt hänt och med den höga spridningen kommer det gå fort. Vi kommer inte ens hinna börja vaccinera innan det är över. Munskyddsfrågan är ett skämt och gör varken till eller från med den här spridningen.
https://www.svd.se/rekordandel-testade-har-antikroppar-i-stockholm
Jo, det ökar realtivt snabbt. Min teori om en lindrigare mutation har förvisso fått sig en törn av de många dödsfallen i Sverige och Europa, men ser man ser man till reslutatet av antikroppstester, så undrar jag om det inte kan vara så ändå. Känns som att antalet smittade hittills under hösten är nästan lika många som under våren, i vart fall inte väldigt långt ifrån. Medan dödligheten är mindre än en femtedel av vårens. En del förklaras absolut av bättre behandlingar, är skeptisk till att altt kan göra det.
Och hur stor är smittan jämfört med i våras? Positiva provsvar är ju något som brukar användas, men tveksam till vad det säger. I våras var det som högst 18,8% positiva svar på en vecka. I höstas är det högsta hittills 12,6%, kan bli högre kommande veckor. Det låter ju som att det var mer smitta i våras. Men om man då beaktar att i våras fick i prinicp bara personer som behövde sjukhusvård testa sig. Nu under hösten testar sig folk för att kunna gå på fest. Även idrottslag etc. testas kontinuerligt. Med detta i beaktande känins faktiskt 12,6% under hösten som mer smitta än 18,8% under våren, även om det är omöjligt att exakt veta hur man ska översätta siffrorna från de olika perioderna.