Citat:
Ursprungligen postat av
Trolltestet
Nej. Vill man övertyga om att programmet räknar fel så gör man klokt i att presentera källkoden så att vilken kodintresserad som helst kan verifiera att programmet indeed är skrivet på det sättet.
Statistisk bevisföring funkar inte i en domstol.
Vad svamlar du om?
Var du den där muppen i tråden som hade lärt sig ordet ”hearsay” och trodde det var benämningen på vittnen och att vittnen inte hade bevisvärde i amerikansk domstol.
Om man låter ett program räkna röster och sedan, efter att ha kontrollräknat, kan konstatera att programmets resultat inte stämmer. Då har man bevisat att programmet räknar fel. Man har bevisat det i svensk domstol, man har bevisat det i amerikanskt domstol, man har bevisat det på schackklubben, man har bevisat det på symötet.
Så sjukt tröttsamt med alla incels på Flashback som sett för många amerikanska advokatserier och lider av massa vanföreställningar om att anglosaxisk rätt inte skulle tillåta sunt förnuft.