Citat:
Ursprungligen postat av
pandemonium71
Det är många här som verkar vilja se Ebba i negativ dager och det är självklart ok men ska man vara lite krass så är det bara trams.
Ebba har köpt ett hus, hur spelar noll roll, hon lade ett bud som säljaren valde att acceptera. Att säga nej till att sälja ett hus är inte särskilt svårt, det är bara att låta bli. Tror folk på fullaste allvar att man "pressas" till att sälja ett hus när man inte accepterar första budet? Då pressas man inte, man förhandlar pris. Att priset för det där rucklet hamnar över taxeringsvärdet är ett under med tanke på skicket. Någon nämde att taxeringsvärde brukar vara 75% av säljpriset, jag kan garantera att det är där huset inte har något som helst värde i sitt nuvarande skick.
Jag är och kommer aldrig bli en KD-väljare men jag kan skilja på en ensamstående mamma som försöker hitta ett hem och tankehämmande boys på flashback.
det folk har mest synpunkter på är inte den rena juridiken, Ebba har kopplat in toppklass-advokater som säkert kommer kunna lösa det där.
men själva moralen, att söka upp en gammal människa med sina expert-kompisar och stressa igenom ett köp där gamlingen befinner sig i en utsatt situation, ensam med ett par yngre kända och ytterst vältaliga människor med specifika branchkunskaper på vad just din tomt är värd.
och att sen blåljuga sig igenom offentliga uttalanden efteråt för att i nästa sekund agera tvärt emot vad man nyss sagt, medan man torkade en rörd tår ur ögonvrån.
"jag kommer såklart inte tvinga honom att sälja om han inte vill"
sen ett nytt brev med hot om rättegång och skadeståndskrav.
i samma linje som att säga att regeringen "i berått mod" inte tagit pandemin på allvar för att veckorna efter vara ute och festa som en tonåring, eller att anklaga regeringen för att inte ta gängkriminaliteten på allvar, för att sen åka på kändisfest i israel när riksdagen har blocköverskridande samtal för att få en stark linje med brett stöd i frågan om gängkriminaliteten
lögner och dubbelmoral är luften hon andas.