Citat:
Ursprungligen postat av
arbetet
...
Ännu mer oroande:
Flera bieffekter upptäckta från kommande vaccinen
/.../Flera experter har beskrivit vaccin som den enskilt viktigaste åtgärden för att få bukt med spridningen.
Men trots att man vaccineras kan man fortsätta sprida smittan, uppger Sällbom.
– Vaccin skyddar inte mot infektion, det skyddar mot sjukdom. Det vi hoppas – men inte vet – är att själva vaccinet ska korta ner den tiden som man blir smittad och bär på viruset till en väldigt kort tid med väldigt lite virus.
– Förhoppningen är att vaccinationen ska innebära att man har mycket lägre smittsamhet om man blir smittad
https://www.expressen.se/nyheter/flera-bieffekter-upptackta-fran-kommande-vaccinen/
Faran med att förlita sig på pressreleaser och inte invänta rapporter. Ja, det är mycket vunnet om man kan förhindra ett allvarligt sjukdomsförlopp d.v.s. infektion i de nedra luftvägarna som jag antar det handlar om utifrån tidigare information som kommit fram. Speciellt för äldre och riskgrupper. Men förhindrarar det smitta? Och det viktigaste: kommer barn, unga och friska unga vuxna att vaccinera sig då?
Bäst är att avvakta de fullständiga slutrapporterna innan man säger något tror jag.
Inte för att vara den som är den, men det är väl inte så oroande?
Små bieffekter ger alla vaccin. Jag tycker det ser utmärkt ut än så länge.
Om du menar att vaccinen inte skyddar mot
infektion, så har det varit känt sedan djurförsöken. Jag och många andra (även du?) har påtalat det gång på gång.
Vaccinen kan kanske göra skillnaden för en gammal person, om den ska dö eller inte. Det är en otrolig framgång. Men det finns inga som helst utsikter att kunna
utrota sjukdomen covid-19.
Man blir ju inte ens immun om man haft det. Det är minsta lilla som krävs för att man ens ska tänka i de banorna.