Citat:
Nästan alla unga svenskor på min utbildning har svensk pojkvän. De svenska män som inte lyckas attrahera någon måste helt enkelt rycka upp sig. Att svenskor i gemen väljer invandrare framför svenskar är en myt.
Vilka kvinnor tror du det är som propagerar för "fat acceptance"? Samma sak där. Folk som inte tar ansvar för sig själva hittar alltid någon annan att skylla sin ensamhet på.
Vilka kvinnor tror du det är som propagerar för "fat acceptance"? Samma sak där. Folk som inte tar ansvar för sig själva hittar alltid någon annan att skylla sin ensamhet på.
När fan sa jag något om invandrare?
Citat:
Klippte ur, det ur din text som träffa mig rakt i "hjärtat" så jävla sant att man kan va med en kvinna.. Allt kan kännas hur bra som helst och sen så drar hon bara från ingenstans.. Mitt ex sa att hon älskade mig och 3 timmar samma dag så skriver hon, jag vet inte vad jag vill, hämta din kläder etc etc... Jag har haft tjejer, varit med tjejer, o de är inget problem (Att träffa någon) Men vart fan hittar man mamman till ens barn i detta samhälle, som inte bryter upp med dig från INGENSTANS, Shit, känns omöjligt. Tråkigt. Liksom, 2 år ba åt helvete, o nu måste man börja om processen o lära känna ngn ny etc etc... dEPPigt.
Jag vet inte vad jag ska säga. Klapp på axeln, min vän. Det är helt åt helvete... du är inte den enda, ska du veta. Många av mina vänner har råkat ut för liknande saker. Helt jävla bisarrt.
Citat:
Du har helt rätt i det och jag får motvilligt erkänna att jag är en av dessa män som väljer och vrakar bland kvinnor. För egen del så har det mer eller mindre lett till något slags missbruk där träffarna av en ny tjej som man får ligga med ger en slags kick. Det är inte lätt alla dagar men jag är medveten om problemet och försöker att ändra mig.
Det går inte riktigt att peka finger här och anklaga dig för si eller så. Om jag mot förmodan hamnade i din sits skulle nog även jag utnyttja situationen så långt det går och ligga runt med många. Det är hanens natur, och om konsekvenserna är i princip obefintliga så är det inget snack om saken. Klart vi vill doppa.
Det är snarare den degraderade samhällsstrukturens fel, som beror på feminism och annat dravel. Tänk om det fortfarande var högt ansett att skaffa jobb, fru och barn så tidigt som möjligt, säg innan 25. Så var det förut, och då blev ju pojkarna riktiga karlar. Status. Så är det inte längre. Är du 22 och gifter dig, skaffar familj och hela köret tycker folk du är helt jävla korkad. Däri ligger en stor del av problemet. Vi har ingen själslig riktning längre, och därmed ingen djupare anledning att gifta oss och skaffa barn. Alla vill vi vara fria, eller hur? Frågan är hur långt vi nöjer oss med denna frihet. Kanske fram tills dess att vi närmar oss 50. Eller kanske 60. Men förr eller senare lär vi tröttna på det, och kanske trots allt inse att det skulle ju vara fint med barn, och barnbarn, istället för att sitta där själv med sina hobbies som inte längre går att utöva på grund av fysiska skador, mental degradering på grund av åldrandet eller kanske på grund av någon tragedi...
Men jag hyllar ditt försöka att sluta ligga runt. Att göra det må vara kul och spännande till en början, men det är själsligt förödande. Bra att du insett det. Jag har besökt prostituerade men insett att det är en illusion. Det är inte på riktigt. Suktandet efter toppsnygga tjejer är bara ett suktande, en projicering av den perfekta kvinnan på horan. Men hon finns inte på riktigt som sagt, hon är en illusion. Viktigt att män förstår detta, särskilt i dagens klimat med alla simps och snälla betas som drämmer omkring och gör allt för en endaste pust fittlukt.