2020-11-10, 17:09
  #4753
Medlem
crazyds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Haddock93
Fast varför just nu i detta aktuella läge? Känns som en sak som kan vänta.

Varför? Risk för dålig press? Dem dagarna är över nu
2020-11-10, 17:09
  #4754
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Första träff på Googlingen:
https://thehill.com/homenews/525075-republican-philadelphia-official-responsible-for-vote-counting-says-office-getting
Enligt dina egna regler gäller inte detta som bevis, var är beviset för ditt påstående?
2020-11-10, 17:09
  #4755
Medlem
Skallmeja-Zorros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av deliciousdelux
Finns det fuskmisstankar riktade mot GOP eller är det mest bara DNC?

Av de som hittills lett till arresteringar, så är det 100 % fusk till förmån för Trump.

Dessa herrar arresterades med en bil full med valsedlar för Trump: https://edition.cnn.com/2020/11/07/us/pennsylvania-convention-center-arrests/index.html
2020-11-10, 17:10
  #4756
Medlem
BeatriceCencis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Tack, en bra sammanfattning. Jag kan skriva under på allt detta och det kan ju vem som helst som stannar upp lite och tillåter sig att tänka lite. Att tro att det skulle gå att genomföra ett omfattande valfusk i ett amerikanskt presidentval är så ... är så ... verklighetsfrånvänt, är ordet.

Det fetade.

Tycker du också att det är osannolikt att hela västvärldens media i samförstånd skulle kunna mörklägga en av de största korruptionsskandalerna någonsin som involverar en presidentkandidat?

Det var precis vad de gjorde för två-tre veckor sedan, när de unisont, i totalt samförstånd med varandra, tystade historien om Hunter Bidens laptop och Tony Bobulinskis vittnesmål med bevis av sparade digitala konversationer med all information som involverade Joe Biden som kriminell och korrupt. Även Twitter och Facebook censurerade den närmast totalt.

Dessa medier stödjer Joe Biden som president.
2020-11-10, 17:10
  #4757
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Up-in-the-air
Jag tar detta som en komplimang från dig med tanke på att det mest är dårfinkar och dönickar i det här forumet som inte förstår att det är anno 2020 och inte anno 2016. De har inte ens vett att "förnya" sina konspirationsteorier.
Du är så blind att skeptikerna i tråden inte finns med i din "sammanfattning", note taken. Intressant att göra en sammanfattning om en tråd som handlar om problem kring valfusk och en tråd fylld av just sådana som att ingenting har hänt.. Ännu mer intressant att förklarar Biden som vinnare, du kanske tror att MSM gör denna del och därför tror valet är klart?

Citat:
Ursprungligen postat av Up-in-the-air
De flesta amerikaner kan gå på lögner en gång men inte samma lögn två gånger. Då är man korkad.

De flesta amerikaner kan gå på lögner en gång men inte samma lögn två gånger? HAHAHA vad pratar du om? Detta låter lika faktabaserat som din sammanfattning(läs: påstående) att valet är över och att Biden vann utan fusk.
2020-11-10, 17:11
  #4758
Medlem
En artikel om statistiska osannolikheten i att Biden verkligen fått det antal röster han påstås ha fptt:

https://thenationalpulse.com/news/case-against-biden-win


I Pennsylvania fanns det 21 000 döda människor kvar i röstlängderna, och fler än 12 000 av dessa uppgavs vara "aktiva röstande" redan innan valdagen.

https://www.washingtontimes.com/news/2020/nov/6/pennsylvania-lawsuit-claims-21000-deceased-people-/


Men än värre än döda väljare som fortsätter vara aktiva, är de s.k. "spökröster", som aldrig ens funnits. En studie visar att det funnits närmare 2 miljoner "spökröster" i 29 delstater i detta val. Dvs. fler registrerade röster i distrikten än vad det finns fanktiskga röstberättigade människor. Gissa vilka dessa har röstat på.

https://www.washingtontimes.com/news/2020/oct/20/judicial-watch-finds-18-million-ghost-voters-in-29

https://www.judicialwatch.org/press-releases/new-jw-study-voter-registration


Det finns utöver det, många, många fler oegentlgiheter rapporterade från flertalet delstater:

https://amgreatness.com/2020/11/09/on-electoral-fraud-in-2020
2020-11-10, 17:11
  #4759
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Up-in-the-air
Det är ingen idé att förklara för dem. De vill hålla mystiken uppe. Känslan av att de är mitt inne i något spännade. Vi andra kan bara luta oss tillbaka, ta fram popcornen och asgarva när hela den här sörjan blottläggs.

Så fort republikanerna gör en opinionsmätning som visar att de inte har stöd för detta internt kommer de blåsa av PR-jippot. Ta det lugnt, inget kommer hända. Det är bara en massa personer i USA som gör sig till totalt åtlöje. Det går inte ens att sända skräpet i opinionsprogrammen på Fox. Det säger väl allt.

FOLKET ROPAR: MERA GIULIANI I RUTAN. Fram med popcorn.

Jag skulle nog snarare gissa på att skiten läggs ner så fort Trump har tillräckligt med pengar för att antingen lämna landet eller betala av kampanjskulderna
2020-11-10, 17:11
  #4760
Medlem
pertinaciouss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Up-in-the-air
Ååh du är så 2015, gå vidare nu. Byt konspirationsteori.
Teori?

Tills för bara nån dag sen så sa 100% av Judens massmedia (Lügenpresse) att det inte förekommit valfusk. Även FOX, så även de måste antas vara del av judemedia.. Sen bubblade alltför mycket videos på valfusk upp på ocensurerad alternativmedia (4chan, 8kun, gab etc) för att det skulle kunna gå att dölja för den stora massan, så av ren självbevarelsedrift har nu FOX låtit Tucker adressera valfusket (länk). Hade inte FOX gjort detta så hade varenda högerväljare i USA övergett dem (vilket de ändå borde göra av förklarliga skäl; de är inget annat än kontrollerad opposition).

Det är bara en tidsfråga innan även resten av MSM bekräftar att det fuskats, för om de fortsätter att mörka så kommer till och med de mest korkade idioterna att inse att MSM hela tiden har mörklagt detta valfusk och ett sådant uppvaknande vill såklart dess illvilligt sluga ägare inte veta av.
Då äntligen, när Aftonhoran skriver om det, så kommer den korkade pöbeln som förnekat valfusket från första början, och hånat de som haft tillräcklig kognitiv förmåga för att se tecken på konstigheter i valresultatet, att acceptera att det har förekommit. Men att de har förnekat det eftersom det inte har stått i MSM eftersom MSM aktivt mörkat det, och nu fortfarande litar blint på samma MSM, kommer de inte att reflektera över. Scharaden fortsätter.
Ibland undrar jag om det inte är för det bättre. Majoriteten av goyim är fan inte mycket smartare än den boskap som Juden ser er som.
2020-11-10, 17:12
  #4761
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stifmeister89
Om du läser mina inlägg så ser du följande:

1. Jag är inte Trump-supporter.
2. Jag tror inte att rättsprocesserna leder till något.
3. Jag har bemött vissa grejer som Trump-supportrar har skrivit angående bevis, exempelvis en video på en kvinna som anklagas för att valfuska när hon i själva verket kopierar röster som inte gick att läsa i maskinen.

Men samtidigt är jag öppen för tanken att valfusk kan ha inträffat. Konstigare saker har inträffat. Fusk förkommer på olika nivåer i samhället. Folk försöker fiffla med skatten, fotbollsspelare försöker fuska trots att det finns videodomare, företagare som försöker fiffla med allt möjligt. Ett val i ett av världens mäktigaste länder är inte ett undantag. Men som sagt, det här leder nog inte till något.

Men låt rättsprocesserna ha sin gång. Du får säkert rätt. Men det är ingen ursäkt för att bete sig som en idiot och sen spamma tråden med samma inlägg om och om igen.


Ok. Jag beklagar om du kände dig påhoppad, det var egentligen inte dig jag menade utan sådana totala idioter som Nixter, Neovain eller Henryskumberg. Det är klar "Byfånevarning" på dessa.

När det gäller valfusk måste man skilja på avvikelser och medvetet fusk. Jag tycker flera av de ivrigaste bidragsgivarna till den här tråden istället borde granska vårt svenska valsystem.

Hur kommer det sig att de som bor på demensboenden i val efter val till 95% röstar på (S). Är Kommunal (facket) inblandat i detta. Där får ni en straffspark. Jobba vidare på den istället.
2020-11-10, 17:13
  #4762
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Hur har det bevisats? Finns ju absolut precis NOLL bevis presenterat.

Valfusk; är avsiktligt manipulering av valresultatet.

Felaktigheter; förekommer i varje val med miljontals röster. Till exempel, när man räknar om 5-6 miljoner valsedlar så brukar det kunna diffa på 20-150 röster.


Tre saker som inte har ifrågasatts att vara sanna
- Döda personer som röstat. (Någon som var född 1850 har tydligen registrerats som accepterad röst)
- Personer som röstat två gånger
- Domare som förbigick lagen och tillät sent inkomna röster. Domare får inte åsidosätta lagen.

Historik av bevisat valfusk i USA där folk blivit dömda för det: https://www.heritage.org/voterfraud

Fusk är helt normalt i *ALLA* val... Frågan är ifall fusket var tillräckligt stort för att påverka valet, och det är detta Trump trycker på för att det ska utredas.

Samt så har vi poströsterna som inte är säkra, vilket sagts under ganska lång tid.
https://www.nytimes.com/2012/10/07/us/politics/as-more-vote-by-mail-faulty-ballots-could-impact-elections.html
2020-11-10, 17:13
  #4763
Medlem
tinybitss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
(2) Vid all rösträkning och hantering överhuvudtaget är republikaner, demokrater och oberoende närvarande hela tiden. Allt filmas.
Nu får du väl ge dig, du kan inte dra alla tillfällen över en kam. Det fanns ställen då det gick bra till ja, men det var till och med olika behandlade inuti stater där det finns regler för hur det ska gå till.

Låt oss gå igenom dessa konstigheter:

In every instance where an absentee or mail-in ballot is opened and canvassed by a county election board, poll watchers and canvass representatives are legally permitted to be present.

Watchers shall be permitted to be present when the envelopes containing official absentee ballots and mail-in ballots are opened and when such ballots are counted and recorded

[Siffrorna] nedan gör det enklare att hitta varje stycke ur PDF-filen längre ned

[140]

[141]

[142]

[143]

[144]

[145]

[146] (den här är riktigt intressant, notera att de alltså flyttar borden längre bort!)

För den som är intresserad av att läsa vidare
__________________
Senast redigerad av tinybits 2020-11-10 kl. 17:16.
2020-11-10, 17:13
  #4764
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av ilikepancakes
Ok. Du tycker helt enkelt att valresultatet i ett så viktigt val kan skjutas upp flera veckor för att en utredning ska göras i förhoppning om att hitta bevis.
Kan köpa det om det fanns några konkreta bevis och man gjorde en utredning för att bygga ordentligt med kött på benen. Men här finns precis ingenting. De kör en chansning och håller tummarna att nåt ska dyka upp. Trump var redan hatad av större delen av världen. Nu är han bara pinsam. Inget kommer komma ut ur detta mer än ännu mer polarisering av det amerikanska folket.

Hur vet du det, vilken absolut sanning sitter du på? Bättre är väl att just av den situation som uppkommit, och som kommer att underminera nästa presidents legitimitet hos halva amerikanska befolkningen, tillsätta en transparent och opartisk fullskalig utredning. Det borde ligga i båda lägrens intresse. Ju snabbare dess bättre så frågan förhoppningsvis kan vara helt utredd och prövad före 14 december.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in