2020-11-10, 17:04
  #4741
Medlem
Emolls avatar
Nu händer det grejer!

"USAs justitieminister ber åklagare starta utredning om valfusk."

https://www.svt.se/nyheter/utrikes/usa-s-justitieminister-ber-aklagare-starta-utredning-om-valfusk
2020-11-10, 17:05
  #4742
Medlem
Haddock93s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fittahora
Om rättsväsendet är delaktiga i statskuppsförsöket behöver militären skipa rättvisa. Det förutsätter att militärledningen inte är korrupt.

Militärledningen hatar Trump (för att han ej göder krigsmaskinen), general Mattis har snackat om att ta bort Trump från makten för några månader sedan.

https://youtu.be/QoLQBzO1OO0

Soldaterna är på Trumps sida 100%. Däremot är jag osäker på ledningen.
2020-11-10, 17:05
  #4743
Medlem
TupolevTu-144s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Haddock93
Media börjar också bli desperata. Fox News visar sitt sanna ansikte som kontrollerad opposition och sparkar Judge Jeanine, det var hon som hade intervju med bl.a. Sidney Powell, Ted Cruz, Graham, Giuliani.

Och jag behöver ju inte tala om för er vilka som styr media.

The swamp dvs lobbyn för militärindustrin (som hatar Trump för att han ej startat nya krig) Big pharma (hatar trump för att han sänkt medicinkostnader) osv. Etablissemanget börjar bli nervösa. Annars hade man inte agerat såhär. Kom ihåg, action speak louder than words.

Den senaste presidenten som gick emot militärindustrin var ju JFK och vi alla vet hur det gick..

Intressant att Trump sparka försvarsministern igår och installera en som troligtvis är lojal mot Trump (är han rädd för en militärkupp?).

Och nu har republikerna samlat sig bakom Trump, som det ser ut som åtminstone, man vet aldrig med politiker.

Jag tror på väldigt illa konflikter inom kort i Washington. Det här låter sjukt men det är såhär inbördeskrig startar.

Bra inlägg, förutom plumpen med JFK. Du kan inte jämföra dem. JFK kritiserade själva huvudet av den orm som utför djupa statem - det ekonomiska systemet med federal reserve i spetsen. Det skulle aldrig Trump göra.

Sedan hyllade JFK Hitler och menade att hans skamfilade rykte skulle ändras med tiden när världen var mogen att förstå vem han var, vilka fredsanspråk han hade och vilket ledarskapsämne han var. Kolla upp citatet vet jag. Minns inte exakt hur han uttryckte sig.

Mao, JFK var betydligt mer obekväm för eliten än vad Trump någonsin kommer att vara. Hela Kennedyklanen fick betala priset, inte bara JFK själv.
2020-11-10, 17:05
  #4744
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tok-Frans
Är uppgifterna dementerade?

Edit: Syftar enbart på "glitchar"
De är inte bekräftade. Känns som att om ett så stort valresultat ska skjutas upp ligger bevisbördan på de som vill skjuta upp det.
2020-11-10, 17:05
  #4745
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Up-in-the-air
Och du Henry måste vara en av de mest korkade i Sverige.

De som inte fattar att Trump har planerat för valfusk sedan långt tidigare och kommer att använda ALL sin makt att återställa läget..är naiva och korkade.
2020-11-10, 17:06
  #4746
Medlem
Emma18s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RudyardKipling
Tex glitchen där 20.000 röster försvann från Trump och lades till Biden blir ju 40.000 röster i skillnad när det korrigeras. 6000 glitchröster som felaktigt gett till Biden i en distrikt i Michigan och det fanns 47 distrikt till.

Det var inte en glitch utan en korrigering av en tidigare felinmatning. Någon hade råkat lägga på siffrorna på fel kandidat och detta åtgärdades kort efteråt direkt i Tisdags/Onsdags, vilket då syntes på TV. Det är ingenting som kommer att ändra på röstresultatet som det ser ut nu.

Detsamma gäller de 6000 rösterna i Michigan som felaktigt tilldelades Biden och gavs tillbaka till Trump redan i Tisdags/Onsdags någon gång. Då det inte var ett problem med själva programmet utan ett handhavandefel finns det ingen anledning att tro att de påverkar de andra 47 distrikten.
2020-11-10, 17:07
  #4747
Medlem
Skallmeja-Zorros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jnilsson
Ehhh… "Det officiella organet". Det är ett magasin. Du kan uppenbarligen inte mycket om golf.

Artikeln är skriven av samma författare, Rick Reilly, som skrivit boken som diskuterades. Det är alltså samma källa, inte någon annan, oberoende källa.

Notera att John Daly fick "sanningen" om Trumps golffusk serverad men svarade direkt: "No, that's Bill Clinton".

Trump har skilt sig ett par gånger, säkerligen vänstrat och get därför inte intrycket av att ha utpräglat hög conscientiousness. Conservatives har dock som grupp hög conscientiousness och fuskar därför i mindre utsträckning (golf, äktenskap, val) än Liberals. De har en gud som ser dem.

Samhällen där religionen kollapsar brakar ihop av denna anledning. Som Sverige.

Vet inte mycket om golf???
Snälla lilla vännen, du har ingen aning!!!
Utan att gå in för mycket på detta, då det är off-topic, så kan jag i alla fall säga att jag är singelhandikappare och har så varit i över 20 år.

Att jag skriver att golf.com är ett officiellt organ beror dels på att detta är en del av "8AM Golf", och också fungerar som officiell kommunikationsplattform för en del utvalda aktörer i golfvärlden. Det är dessutom en ansedd tidskrift med en hel del tyngd i det dom skriver. Detta till skillnad från dig och dina Trumpers-kollegor i denna tråd.

Att John Daly svarar som han gör beror ju på att han och Trumpen är kompisar. Alla andra berättar historier om hur Trumpen fuskar när han spelar golf, det är en av golfvärldens sämst bevarade hemligheter.

Om man som Trump fuskar i Golf, så fuskar man naturligtvis också i det mesta annat man gör.
En gång fuskare, alltid fuskare!
2020-11-10, 17:08
  #4748
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Hur har det bevisats? Finns ju absolut precis NOLL bevis presenterat.

Valfusk; är avsiktligt manipulering av valresultatet.

Felaktigheter; förekommer i varje val med miljontals röster. Till exempel, när man räknar om 5-6 miljoner valsedlar så brukar det kunna diffa på 20-150 röster.

Det är ingen idé att förklara för dem. De vill hålla mystiken uppe. Känslan av att de är mitt inne i något spännade. Vi andra kan bara luta oss tillbaka, ta fram popcornen och asgarva när hela den här sörjan blottläggs.

Så fort republikanerna gör en opinionsmätning som visar att de inte har stöd för detta internt kommer de blåsa av PR-jippot. Ta det lugnt, inget kommer hända. Det är bara en massa personer i USA som gör sig till totalt åtlöje. Det går inte ens att sända skräpet i opinionsprogrammen på Fox. Det säger väl allt.

FOLKET ROPAR: MERA GIULIANI I RUTAN. Fram med popcorn.
2020-11-10, 17:08
  #4749
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Divination
Ja, visst är det påtagligt att demokrater och vänsterblivna absolut inte vill att röstfusk ska utredas. Misstänkt beteende är bara förnamnet.

Fast demokrater är inte vänster utifrån vår europeiska ”vänster” benämning. 😃
De är till höger om socialdemokraterna.
De är center till center - höger och Liberalerna är det svenska samarbetspartiet.
Det finns även människor inom demokraterna som skulle passa bäst i kristdemokraterna likväl som det finns de som skulle passa bäst hos socialdemokraterna.
Så att säga att demokraterna är vänster är inte helt rätt.
(Däremot är de till vänster om republikanerna)
Tänkte vi kunde reda ut detta
2020-11-10, 17:08
  #4750
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Emma18
Det var inte en glitch utan en korrigering av en tidigare felinmatning. Någon hade råkat lägga på siffrorna på fel kandidat och detta åtgärdades kort efteråt direkt i Tisdags/Onsdags, vilket då syntes på TV. Det är ingenting som kommer att ändra på röstresultatet som det ser ut nu.

Detsamma gäller de 6000 rösterna i Michigan som felaktigt tilldelades Biden och gavs tillbaka till Trump redan i Tisdags/Onsdags någon gång. Då det inte var ett problem med själva programmet utan ett handhavandefel finns det ingen anledning att tro att de påverkar de andra 47 distrikten.

Men vad bra, då kan ju en fullskalig transparent och opartisk utredning av valet och ev valfusk reda ut detta, till allas bästa.
2020-11-10, 17:09
  #4751
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Emoll
Nu händer det grejer!

"USAs justitieminister ber åklagare starta utredning om valfusk."

https://www.svt.se/nyheter/utrikes/usa-s-justitieminister-ber-aklagare-starta-utredning-om-valfusk

Ja, Barr är ju en av Trumps närmaste män och en av det som verkar allra mest fanatisk att skydda Trumpen. Vi läste ju om exakt detta i morse, och att justitiedepartementets högsta ansvariga för att utreda valfusk därför avgick i protest.
2020-11-10, 17:09
  #4752
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LordBrettSinclair
...börjar kännas tradigt detta men jag återupprepar det jag skrivit tidigare (nedan) och om du tror det finns "bevis" innan en utredning gjorts så skiljer du dig från ex alla rättsväsenden runtom. Misstanke brukar finnas först, därefter utreds och ev bevis fastställs. Finns inga "bevis" avskrivs misstanken, om bevis däremot hittas eller misstanken stärks så går processen vidare. Det är inte gjort på ett par dagar över ett internetforum i Sverige dessvärre utan bör nog ske på plats i USA och få den tid som krävs i anspråk.

Jag repeterar nedan:

Man skall tillsätta en transparent och opartisk fullskalig utredning varje gång det finns farhågor om valfusk som kan ha haft påverkan på det slutliga valresultatet. Fokus skall då ligga på nyckelstater med små marginaler, även om misstanken om fusk kan vara mer utbredd än där. Det är ingen särbehandling eller extremt påstående utan bara ett rimligt tillvägagångssätt i världens största demokrati.
Ok. Du tycker helt enkelt att valresultatet i ett så viktigt val kan skjutas upp flera veckor för att en utredning ska göras i förhoppning om att hitta bevis.
Kan köpa det om det fanns några konkreta bevis och man gjorde en utredning för att bygga ordentligt med kött på benen. Men här finns precis ingenting. De kör en chansning och håller tummarna att nåt ska dyka upp. Trump var redan hatad av större delen av världen. Nu är han bara pinsam. Inget kommer komma ut ur detta mer än ännu mer polarisering av det amerikanska folket.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in