Citat:
Ursprungligen postat av
TupolevTu-144
Jag tror det är massivt valfusk. Men utgången känns ändå självklar:
Biden svärs in som president 20 jan 2021. Trump erkänner sig inte besegrad och behåller en stor följarbas där ingen ser honom som förlorare. Och så kickar han igång Trump-tv och vi får någon typ av ny alternativ opposition som inte kommer göra någon större skillnad, men heller inte vara harmlös. De kommer få mer av momentum än den tidigare alt-right rörelsen. I slutändan tuffar ändå globalismen på som "förutbestämt"
Ja man* lyckades ju svartmåla Tea Party-rörelsen så den nära nog dog ut - trots att dess egentligen enda budskap var frihet åt individen/medborgaren (inte ens anarki) och mindre överstatlighet. Det gillas inte av överstatligheten såklart.
Startar Trump en mediakanal kommer den att motarbetas från första sekunden på alla tänkbara sätt, från smutskastning till avklippta fiberkablar. Då går han ju nämligen även rent ekonomiskt emot de stora mediehusens affärsintresse och inte bara budskapsmässigt som idag. Det låter sig bara inte göras ostraffat.
*Medierna, Demokraterna, Globalisterna och Big Tech.