Citat:
Ursprungligen postat av
HepCat-X
Mmm, just det. Jag såg chefen för OSSE:s delegation till det amerikanska valet intervjuad på BBC News igår morse, hon var noga med att uttrycka sig diplomatiskt men att innebörden i sak av det hon sade var rätt förödande stod klart (när studioankaret påpekade att "I understand that you have to take care with your choice of words in this situation" log hon lättat tillbaka). Det framgick att en del av deltagarna i gruppen hade uttryckt sig betydligt mer oförblommerat.
Att USA:s president framställer det egna landets valsystem som skrangligt och så öppet för fusk att det kan missbrukas för att stjäla hans valseger är förstås inget mindre än sensationellt.

Men faktum är ju at Trump länge har drivit tesen att Biden, Obama, Hillary Clinton, folk från FBI, Jeff Bezos m fl alla är med i en jättelik konspiration för att olagligen stoppa honom från att regera normalt och sedan från att kunna vinna en andra gång så som han förtjänar.
Och med detta narrativ är det ju också tydligt varför Trump inte kan medge sitt nederlag i något
concession speech - det skulle ju innebära att han godkände "förrädarna", att han medgav att Biden vunnit över honom med ärliga medel och med folkets stöd. Helt omöjligt!
Precis så är det. Och för en stund twittrade dåren ut det här:
Citat:
Donald J. Trump
@realDonaldTrump
I WON THIS ELECTION, BY A LOT!
Det finns absolut ingenting som tyder på att han kommer ge sig och acceptera att han är en förlorare. Jättebebis.