2020-11-06, 21:18
  #25357
Medlem
JMGLs avatar
Det finns en stor möjlighet att republikanerna kan få ett 10-tal röster ogiltigförklarade.
2020-11-06, 21:18
  #25358
Moderator
easy_dans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Onlyplaydanuts
89% valdeltagande i Wisconsin, helt omöjligt !

Nu var valdeltagandet där 72,3% så du behöver inte oroa dig.
2020-11-06, 21:18
  #25359
Medlem
JustZlatans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trombonen111
Och jag kan nästan garantera att Biden inte längre ämnar sig för presidentposten när krutröken har lagt sig.

Tror du inte att Biden vill hamna i historieböckerna? Vara USA:s president är det största man kan vara och det kommer Biden inte gå miste om.
2020-11-06, 21:19
  #25360
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av DaEzz
Det är enkelt att "backa upp". Jag vet inte om du är mentalt förmögen att ta in det, många Trumprunkare är inte det, men faktum kvarstår.

Trump klarade bevisligen inte av att hantera krisen på ett sätt som stats och regeringschefer i övriga världen (och framför allt i Europa) närmast mangrant har gjort och därigenom ökat förtroendet bland medborgarna för dem samt att de stärkts i opinionen.

Som jag skrev, det är fakta. Klarar du av att ta in det?

Nej det är inte fakta.

Jag anser inte att England, Sverige, Holland, Italien m.fl länder har klarat av att hantera krisen.
Och din slutsats att förtroendet för dom styrande kommer av hur dom klarat av att hantera krisen stämmer inte heller då förtroendet för både Löfven och Tegnell är stort trots en helt galen coronahantering med över 6000 döda.
2020-11-06, 21:19
  #25361
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Pusher.
Var det inte du som var tvärsäker på att clownen skulle vinna? Då förstår jag varför du är så jävla butthurt

Trump beter sig som en jävla loser. Tom republikanerna börja tröttna på jättebabyn.

Trump vann om man enbart räknar legitima valröster. Jag förstår inte varför sittkissare som du stöder en korrupt och dement 78-åring.
2020-11-06, 21:19
  #25362
Medlem
farbror Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stina1981
Trump har fått storstryk för att han är en jävla sopa. Ingen annan anledning.

Här har du en bild hur Trump tagit sig fram i livet. Han har följt Idi Amins simskolan och försöker och nu också att få USA att bli mer Uganda:

https://www.youtube.com/watch?v=1ZTLMWipjzo
2020-11-06, 21:19
  #25363
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Maahes
Det är mer rimligt att inte utesluta att valfusk kan ha förekommit än att kategoriskt neka till att så är fallet.

Vi nekar inte att sånt kan förekomma, vi nekar att det finns bevis för valfusk. För hittills har ni inte presenterat något.
2020-11-06, 21:19
  #25364
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blot-Sven
Tack för ett välskrivet och nyanserat inlägg. Det finns en massa bisarra vanföreställningar om att Trump skulle vara sjuk, men det är han mer största säkerhet inte. Han har bara ett okomplicerat förhållande till "sanningen" — eller ska vi säga komplicerat. För sanningsälskande, rigida svenskar är han svår att förstå sig på. Rent chockerande. Karln LJUGER ju!

Dessutom börjar republikanerna tröttna på honom nu. Vissa av dem är säkert nöjda med att bli av med honom på detta sätt. Snart lär beröringsskräcken vara tämligen total.

Tack själv. Ja Trumps persona är inte lätt att förhålla sig till för många, men folk borde istället fokusera på politiken som förs och komma ifrån personfixeringen.

Ja det är många sk ”rinos” bland republikaner och Trump har själv utmålat dem som värre än de värsta demokraterna. Då är det väl illa kan man tänka sig, och det är det vi ser uttryck för nu med dolkstötar och vända ryggen till. Självtjänande opportunister som håller ett blött finger i vädret. De missbedömer läget och tillhör förlorarna.
2020-11-06, 21:19
  #25365
Medlem
Troians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KarimBenzema9
Skönt. Ingen mer krigshetsande apa som äter clementiner. Följderna av att han skulle sitta kvar skulle vara så stora att civilisationen som vi känner den inte längre skulle vara en möjlighet.

Visst har han hetsat på Twitter under sina fyra år vid makten, men känns som att man får gå långt tillbaka för att hitta en amerikansk president som varit mindre aggressiv i praktiken. Han har inte inlett något krig.
2020-11-06, 21:19
  #25366
Medlem
likebananass avatar
Mannen i orange gormar, har Joey lagt sig och bytt blöja så att han missar denna show?
2020-11-06, 21:19
  #25367
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av borskungen
Det finns massor av bevis för massivt valfusk.
Trump fick stryk av en dement man med en son som är pedofil. Vilken jävla loser.
2020-11-06, 21:20
  #25368
Medlem
Docklands avatar
Nu börjar firandet!

https://www.reddit.com/r/PublicFreakout/comments/jp9a0k/people_celebrate_trumps_loss_in_the_streets_of/

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in