2020-11-06, 14:49
  #402337
Medlem
Hrass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GaretheGOLFERbale
WHO VARNAR: "EXPLOSION" AV NYA VIRUSFALL I EUROPA
WHO EFTERLYSER MUNSKYDDPÅBUD I EUROPA - PÅBUD RÄDDAR 266.000 LIV


Hur länge till ska FHM och Anders Tegnell driva sin anti-vetenskapliga linje och gå emot WHO:s rekommendationer? Det är helt sinnessjukt att Anders Tegnell fortfarande är statsepidemiolog i Sverige.

Inför munskydd-påbud nu!

källa dn
Är väl ingen seriös person som köper WHO:s pinsamma globalistagenda längre. Munskydd används redan i de flesta europeiska länder. Är det vi i Skandinavien som kommer få 200k döda?
Citera
2020-11-06, 14:50
  #402338
Medlem
CliviaMiniatas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Otrolig
Hur ser det ut på gator och torg numera då? Enligt mobilitetsdata så tycks folk röra sig mindre ute och är mera hemma istället för att springa i butiker och äta ute.
Ser ut genom fönstret ner på huvudgatan. Idag är det fart på folket. Vackert väder och fredag. Jag har hela dagen sett ett antal gamlingar gå in på konditoriet. De köper bakverk eller sitter och fikar inne. Ingen bär munskydd. Det kommer också skolbarn dit som köper smarrigt bröd och bakelser.
Stackars människor. De verkar helt ha missat all information om risken för äldre och hur smittan sprids i trånga lokaler. Jag förstår dem inte.
Citera
2020-11-06, 14:52
  #402339
Medlem
Onkel Kostias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Helt sjuka siffror. Kommer regeringen hålla någon presskonferens med anledning av det uppkomna läget?

Vad kan det bli tal om för åtgärder? Hur ser det ut med beläggningen på sjukhusen?
Citat:
Ursprungligen postat av .Dostoj.
Nej, de har tagit långhelg, går på restaurang och följer valet. Lite cashewnötter och ettglas rött också kanske. Ngn serie på Netflix. Allt medan vården får jobba skiten av sig samtidigt som svenska folket inte testas då kapaciteten inte finns.

Ta helg nu?

Det borde råda full panik hos regeringen. Helgen borde vara helt bortglömd mitt i desperationen. Ännu mer panik borde råda i Folkhälsomyndighetens korridorer.

Citat:
Ursprungligen postat av .Dostoj.
På tisdag vaknar Sverige från helgens strutshandlingar.

Ett antal svenskar kommer inte att kunna vakna igen; någonsin.
Citera
2020-11-06, 14:52
  #402340
Medlem
GaretheGOLFERbales avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aktiespekulanten
har vi ett andravåg i sverige?

vi når 4 tusen smittofall per dag i sverige, det borde vara nog för att säga att det finns en 2:a våg sverige

Vi får vänta någon vecka till så att Anders Tegnell får tillräckligt med tid att kolla på youtube hur det ligger till med den saken.
Citera
2020-11-06, 14:53
  #402341
Medlem
Verkar som detta tar alla experter med överaskning.
Citera
2020-11-06, 14:56
  #402342
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CliviaMiniata
Ser ut genom fönstret ner på huvudgatan. Idag är det fart på folket. Vackert väder och fredag. Jag har hela dagen sett ett antal gamlingar gå in på konditoriet. De köper bakverk eller sitter och fikar inne. Ingen bär munskydd. Det kommer också skolbarn dit som köper smarrigt bröd och bakelser.
Stackars människor. De verkar helt ha missat all information om risken för äldre och hur smittan sprids i trånga lokaler. Jag förstår dem inte.
Många tar nog hellre risken att bli smittad än att tvingas leva ett liv i social isolation. Framförallt äldre i pension som inte har utbyte av te.x arbetskollegor. Många äldre har inte ens internet te.x. Många verkar inte förstå konceptet att människor av naturen är sociala varelser.
Citera
2020-11-06, 14:56
  #402343
Medlem
Pethuglins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Irish-Guy
Västmanland har väl inte särskilda rekomendationer?

I Stockholm rapporterar SL 100.000 färre resor per dag från personer som går genom spärrar (pendeltåg och tunnelbana) denna vecka jämfört med för två veckor sedan. Även andra resor har minskat. 40% lägre än samma tid förra året. Rapporteras även om mycket mindre folk på krogar och butiker i storstadslänen. Ullared har nu 2000 besökare per dag istället för 10.000 som är deras vanliga kapacitet.

Precis som att vi inte ska spela ner viruset ska vi inte heller överdriva mängden folk som inte bryr sig. De flesta verkar faktiskt ändra sitt beteende. Sedan om det är tillräckligt får vi väl se...


Nej, Västmanland har inte särskilda rekommendationer trots att smittskyddsläkaren har velat det och har haft diskussioner med FHM.
Citera
2020-11-06, 14:57
  #402344
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TAD2
Du menar att fallen blir fler? Om ökningstakten ökar så ska du öka med en faktor varje dag, exempelvis 2x dag 1, 2,5x dag2, 3x dag3 osv

Ökningstakten dag för dag är inte större idag än för tre veckor sedan.

Ja, fallen blir fler. Andelen positiva test likaså. Att smittan ökar kraftigt råder det ingen tvekan om.
Citera
2020-11-06, 14:58
  #402345
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HeyWired
Riktigt dystra siffror idag, sägs vara det högsta antalet smittade sedan pandemin startade. Sanningshalten i detta borde det däremot vara lite sisådär med. Vi borde rimligtvis testa mångfaldigt mycket mer idag än vad vi gjorde i våras. Är det dödssiffrorna som måste gåci taket för att gemene man ska förstå allvaret eller vad krävs? När vården fullständigt brakar samman kan det bli så illa som en hård lockdown. Det är något som ingen vill. Fråga grekerna, tyskarna, spanjorerna och italienarna vad de tycker om en sådan hantering.

De hinner inte testa folk i den utsträckning som de vill bli testade. Varken nu eller i våras.

Så just de siffrorna får man ta med en viss nypa med salt. De speglar inte verkligheten. Snarare speglar de testkapaciteten.
Citera
2020-11-06, 14:59
  #402346
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snauzzer
Verkar som detta tar alla experter med överaskning.

If Flashback can get far, far more correct than the experts, what’s the point in listening to the experts? Track records speak for themselves.
Citera
2020-11-06, 14:59
  #402347
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Problem2020
Faat på byggen..lagretet..På Ica jobbar också skiten av sig medans alarmister sitter hemma i kalsongerna o skriver på flashback

Jag sitter oftast naken. Har dock laddat upp med balar av toapapper och har nära till till badrummet och det känns tryggt. Regeringens strategi gör mig lös i magen.
Citera
2020-11-06, 15:01
  #402348
Medlem
Har danska presskonferensen varit?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in