2020-11-05, 19:20
  #401689
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Bra sammanfattning. Om Lisa blir smittad i skolan och smittar ned storasyster, lillebror, mamma och pappa. Ja, då sprids smittan till största del i hemmet, men som du säger nämns inte ett ord HUR smittan kom innanför hemmets väggar. Att barn oftast får mildare symtom är ju kanske inte så stor hjälpa för mamma och pappa. Vet inte om jag hörde rätt igår, men tyckte jag snappade upp att en stor andel av de som nu läggs in på sjukhus är 70-talister. Man är alltså mellan 40-50 år gammal. Är ju inte en alltför vågad gissning att dessa personer har barn i skolåldern. Barn i skolåldern smittas i skolan och drar hem smittan och vad händer? Inte ett ord om detta från FHM , bara att barn inte blir så sjuka...

Sedan stämmer det ju inte riktigt att dessa yrkesgrupper som de räknar upp blir smittade i en lägre grad. Tvärtom är de något värre drabbade, men bara något värre. Inte så konstigt som man kan tro, då barnen drar hem smittan och smittar ned sina föräldrar som kan tillhöra ett brett spektrum av olika yrkesgrupper. Då ökar smittan även hos dem och skillnaderna mellan yrkesgrupperna blir inte så stor, även om barnen är drivande.

Jag tycker det är SÅ fel att man inte väljer att se det som är helt självklart. Det finns inga som helst belägg för att barn inte smittar. Det är bara totalt blaj!

Tja, min familj smittades via en 15-åring utan symtom. Det såg likadant ut i flera grannfamiljer.
Citera
2020-11-05, 19:21
  #401690
Medlem
AndersTengells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moentos
Citat.]ja militären går runt med flamethrowers just nu och bränner minkarna levande i sina burar.

Det er løgn.

Minkene aflives på normal vis og brændes i forbrændingsanlæg:


https://www.tv2nord.dk/aalborg/nordjyske-forbraendingsanlaeg-fyrer-med-aflivede-mink-fra-i-aften

hur som helst är ni danskar jävligt ohumana som väljer att döda massa minkar helt i onödan

lär er av oss här i sverige, vi tar hand om minkarna och låter dom leva, även om dom blivit sjuka!

fyfan hade aldrig velat bo i danskeland, offra miljoner av liv
Citera
2020-11-05, 19:22
  #401691
Medlem
.Dostoj.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Alternatur
Ja men myndigheten lades ner först 2013. Det är konsekvenserna av att inte ha en smittskyddsmyndighet med expertkunskap och erfarna virologen i forskningsfronten som vi nu får ta kansekveensen av. På myndigheten idag verkar det inte finnas någon som kan eller vill sätta sig in i och ta lärdom av aktuell forskning om covid19. Tegnell har skrivit en magisteruppsats i Epidemiologi, hans doktorsavhandling gäller infektioner vid hjärtkirurgi.


2013? Det är snart 8 år sedan, gammal skåpmat alltså.
Som politiker och myndighet ska man vara ā jour och proaktiv.
Ja Tegnell är för kolugn och det kanske delvis handlar om oförmåga att se hela bilden, att göra en övergripande riskanalys samt att han känner sig tuff för han stött på ebola- något som är långt värre än detta. Men.
Är det rätt man på rätt plats? Var och en har säkert skaffat sig en egen uppfattning vid det här laget. För mig blev alla hans fel i tidigt skede för mycket redan i våras så jag kan inte känna respekt för hans otroligt viktiga jobb.
Citera
2020-11-05, 19:24
  #401692
Medlem
qwerty-66s avatar
Danskarna agerar för att förhindra spridningen av Carlsberg mutationen.


"Danish prime minister Mette Frederiksen said a hard lockdown will be imposed in seven municipalities in northern Denmark after a mutation of the coronavirus that was found in mink had spread to humans."
Citera
2020-11-05, 19:24
  #401693
Medlem
ReijoHervonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Filantrop007
Ja men Tjeckien.Polen och Ungern stärker inte tesen.

Att det finns länder från östeuropa som klarade sig bra i våras men som gör bort sig nu ändrar givetvis inte att Sverige gör bort sig, igen...

Det är märkligt att Sverige som ska vara ett I-land måste sätta ribban så lågt. Man ska jämföra sig med dom som gör det allra sämst. Det hade varit bättre om man sneglade emot länder som verkar lyckas och försökt ta efter det som dom gör bra.
Citera
2020-11-05, 19:25
  #401694
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pisseman
Tja, min familj smittades via en 15-åring utan symtom. Det såg likadant ut i flera grannfamiljer.

Det är jättevanligt, men det är ju en smittform som FHM i princip förnekar att den ens existerar.

"Stanna hemma om du har symtom" - det har ju tolkats som har du inga symtom, så är du frisk. Heller inget konstigt att de flesta smittas i hemmet, men hade inte ungdomarna kommit hem smittan från skolan hade inte smittöverföringen skett i hemmen. I vart fall inte i lika stor omfattning.
Citera
2020-11-05, 19:26
  #401695
Medlem
kubuns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av karlkula12
Nu vet jag iofs inte hur mycket ungdomar i dagsläget "ligger runt" men detta känns som extrem ickefråga. Men visst, vissa typer av obscena gruppsex-evenemang kanske inte borde föregå just nu.
Det vore dock ordentligt roligt om råd kring swingers-aktiviteter kom upp på någon PK. Tegnells uppsyn och harklande under svaret hade nog varit fantastisk underhållning
Jo det skulle allt vara nåt att se, fast visst är det märkligt att det är alldeles tyst om det. Jo ungdomarna ligger nog runt nu lika mycket som alltid och så för de anser nog det vara riskfritt då de ju inte blir så sjuka. Klamydia och andra vanliga könssjukdomar oroar dem nog mer om ens det....man kommer ju ihåg hur det var när man festat till en helg i ungdomen. Det var ju allt att få med sig ett ligg hem. Sen lär det ju vara full fart på bögarna som vanligt och torskarna ger sig nog heller inte i första taget och hororna ska ju betala räkningar...osv....vad säger ni Anders & Anders vi vill ha besked
Citera
2020-11-05, 19:26
  #401696
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av B.R.Donut
Det har tyvärr varit brakfest, lillördag och studentskiva även i Sverige sedan i September. Det gick visst inte så bra det heller.

Att vi hade en strategi som skulle hålla i längden visade sig bara vara en "killgissning", precis som det mesta annat som torgförts på FHM:s presskonferenser.

Beror ju på vad strategin är egentligen... Är vi säkra på att Tengele o co inte fortfarande hoppas på flockimmunitet som konsekvens?
Citera
2020-11-05, 19:26
  #401697
Moderator
-Info-s avatar
Så här har antal IVA-vårdade ökat under november 2020 i Sverige:

1 nov: 63
2 nov: 75
3 nov: 81
4 nov: 86
5 nov: 92

(källa - SIR)

Det dröjer nog inte länge innan vi passerar 100.
Citera
2020-11-05, 19:29
  #401698
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AndersTengell
hur som helst är ni danskar jävligt ohumana som väljer att döda massa minkar helt i onödan

lär er av oss här i sverige, vi tar hand om minkarna och låter dom leva, även om dom blivit sjuka!

fyfan hade aldrig velat bo i danskeland, offra miljoner av liv


Helt i onödan?

Det gøres for at om muligt, at tilsikre at de snart udviklede vacciner ikke vil være virkningsløse.

Det har stor vigtighed i Danmark og i resten af verden, men vaccine er uønsket i Sverige, for den overflødiggør flokimunitet igennem gennemsmitning af hele befolkningen som FHM stræber imod.

Menneskeliv i Danmark og resten af verden er vigtigere end dyreliv, men lad dyrene leve og menneskerne dø i Sverige.
Citera
2020-11-05, 19:29
  #401699
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pisseman
Tja, min familj smittades via en 15-åring utan symtom. Det såg likadant ut i flera grannfamiljer.

Precis så det gick till här....

https://www.youtube.com/watch?v=pXSzzttgxl4
Citera
2020-11-05, 19:29
  #401700
Medlem
.Dostoj.s avatar
Alla minkar i Danmark ska avlivas efter att flera danskar smittats av ett muterat coronavirus via dem.
Enligt statsminister Mette Frederiksen kan muteringen innebära att vaccinen som nu framställs blir chanslösa mot viruset.
En allvarlig smittspridning bland danska minkar förekom redan i somras. Men det som fått myndigheterna att ta beslut om massavlivningen är att tolv personer som smittats av coronaviruset via minkar nu visar sig bära på en muterad form av viruset.

Ja våra Nordiska länder är tack och lov resoluta. Sverige hade behövt lite av deras insikt och metodik i detta.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in