2020-11-05, 18:13
  #18709
Medlem
Tok-Franss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dentistlakare
NEJ! NEJ! NEJ!

Diktatorn Trump har planerat att i minsta detalj för ett riktigt smutsigt maktövertag!

Han drar det här inför Högsta Domstolen där hans nyss utsedda SLAV Amy Coney Kommer se till att han vinner!

Du har redan tagit ställning i frågan om ett avgörande i domstol.

the force is strong with this one.
2020-11-05, 18:13
  #18710
Medlem
Dickassos avatar
Biden vann 2/3 av rösterna från Las Vegas som kom in nyss.
2020-11-05, 18:14
  #18711
Medlem
knarkhitlers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hjaelploskille
Biden ökar på i Nevada!
Oj, zombierna har vaknat från bakfyllan. Får se hur många hundra röster de arma stackarna orkar räkna idag innan läggdags om ett par timmar
2020-11-05, 18:14
  #18712
Medlem
theshades avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sam.Boyd
Problemet är att global godhet kostar.
Men det är egentligen inget problem få de rika som hejar på o stödjer gärna lånar ut pengar som inte finns...

Det syniska är när Biden o Harris predikar om att nu ska de fattiga åter kunna köpa sig ett eget hus.
Det betyder skuldsättning o när bubblan spricker så ska USAs skattebetalare åter rädda wallstreet. O som vanligt ställs ingen som ansvarig.

Var har jag sett detta förut... Oh wait 2008.

Det är som att Biden och company vill göra en repris på bostadsbubblan så att de får ta del av den kakan, de också. "Alla ska kunna ha ett eget hus." Fundera på vad det innebär. För det första är det populistiskt och ekonomiskt ohållbart, vilket jag redan anklagat demokraterna för att vara/göra, för det andra måste man ha ett väldigt kort minne för att inte se att det var precis det som orsakade bubblan 2008 med typ exakt samma resonemang men det bästa för demokraterna i det fallet är att de kan skylla på bankerna precis som förra gången då det var Bush Jr. vid rodret.

Som du säger blir ingen ställd till ansvar oavsett. I realiteten ligger ju ansvaret hos folket som bör förstå detta och inte gå i samma fälla igen men samtidigt så har man ju begränsat allmänbildningen och utbildningen i landet så till den milda grad att man kan köra samma jävla fulspel en gång till drygt tio år senare. Det skulle inte förvåna mig ett dugg.
2020-11-05, 18:14
  #18713
Medlem
Citat:
(AP) - Georgias domare avvisar stämningen från Trump-kampanjen

Länets ansvariga tjänstemän vittnade om att alla 53 röster hade mottagits i tid.


https://apnews.com/article/election-...e612e9929cf829

Missfostret avvisas av domstol och uppenbarligen ljuger det brandgula fuckfacet.
2020-11-05, 18:14
  #18714
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vedträ
Är det viktigt att ledaren för världens största vapenmakt är knullbar?

Ja. Det visar vilket värde han har och därmed hans nivå. Nivån påverkar hur andra människor bedömer honom. Hur han bedöms visar också hur mycket respekt andra människor har för honom vilket är viktigt i relationen med andra länder. Andra världsledare respekterar honom för att han är en stark man. Hade har inte varit en stark man hade ingen tagit honom på allvar, utan folk hade tyckt synd om honom vilket inte är bra. En stormakt behöver en stark, frisk och dominant ledare - inte motsatsen.
2020-11-05, 18:14
  #18715
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Corona-Chan
https://twitter.com/realDonaldTrump/...86685858287616

Donald J. Trump
@realDonaldTrump
All of the recent Biden claimed States will be legally challenged by us for Voter Fraud and State Election Fraud. Plenty of proof - just check out the Media. WE WILL WIN! America First!

Självklart Trump vinner till slut. Det blir en berg och dalbana men till slut står han där som segrare till slut. Han är president, det är 26-24 när det gäller republikanska senatorer, 6-3 i HD för republikanerna. Det kommer att räcka långt.🤪
2020-11-05, 18:14
  #18716
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sinestro
Han har ju inte skattat något så ta det lugnt däruppe på din höga häst. Jag utgår ifrån att även detta påverkat valet.

https://www.theguardian.com/commenti...ericans-refund

Ja det är ingen nyhet att han nyttjar de lagar OBAMA infört för att skatta så lite som möjligt?

Jag gissar du betalar mer skatt än du behöver?
2020-11-05, 18:14
  #18717
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av farbror Sven
Enstaka oegentligheter kan väl alltid förekomma. Någon som fifflar med en fullmakt, röstar åt senila släktingar och liknande ligger väl närmast till hands som exempel. Och om det sker, är det väl knappast något som bara kan tillskrivas ett visst parti, en viss kandidat. Men det är ju inte det Trump påskiner här, utan ett organiserat valfusk i stor skala.
Har inte påstått att Trump har rätt.
Däremot ifrågasätter jag att folk ärligt talat tror att inget fusk har förekommit vid röstningen.
2020-11-05, 18:15
  #18718
Medlem
miloudots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av karlenn
Åhfan, räknade vittnesmålet antalet röstsedlar eller?

Förhoppningsvis har dom koll vad dom räknar, ja.
2020-11-05, 18:15
  #18719
Medlem
EnGodForlorares avatar
Senaste nytt från bananrepubliken: "NEW: In court hearing, 150,000 ballots delivered *yesterday* by US Postal Service. These include large numbers of ballots put in mail Sunday. Including in Atlanta !!!"
2020-11-05, 18:15
  #18720
Medlem
winningfeasts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dentistlakare
NEJ! NEJ! NEJ!

Diktatorn Trump har planerat allt i minsta detalj för att på ett riktigt smutsigt sätt behålla makten!

Han drar det här inför Högsta Domstolen där hans nyss utsedda SLAV Amy Coney Kommer se till att han vinner!

Det är mycket möjligt som jag har sagt hela tiden sen igår natt, domstolen kommer att kunna avgöra detta val om det står sig så här jämnt.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in