2020-11-05, 09:40
  #16141
Medlem
Robocraps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mullret
Utan nationellt idkort borde det inte gå att rösta i usa. Något för presidenten att införa till 2024. Så undviks mycket problem.

Sedan borde man kunna ha räknare typ sedelräknare för att räkna rösterna. Streckkod borde vara enkelt att använda.

USA är stenålder ibland.

Nä det går inte att införa Voter ID. Det är rasistiskt mot People of Colour.

De vet inte hur det går till att skaffa ID. De är för dumma helt enkelt.

https://www.youtube.com/watch?v=yW2LpFkVfYk
2020-11-05, 09:40
  #16142
Medlem
Nixters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ironiq
De tror att lagen gäller för alla andra än dem. Intet nytt. De gör detta på befallning av den store ledaren. Inhemska terrorister.

CNN HAR FLYTTAT ARIZONA FRÅN BLÅ TILL "TOSS UP" VIT STAT I DERAS SAMMANRÄKNING.

ARIZONA IS MOVING!
2020-11-05, 09:40
  #16143
Medlem
BaronVonHelsings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hailb0p
Hur fasen kan folk rösta på en ultrapedofil som biden?
Biden har inte haft några fall av våldtäkt av barn uppe i rätten. Detsamma kan inte sägas om Trump.
2020-11-05, 09:40
  #16144
Medlem
JustZlatans avatar
Trumps spirituella rådgivare som står väldigt nära honom i Vita huset. Hur kan man vara så där galen?
https://twitter.com/RightWingWatch/status/1324175651515949056

Republikaner har inget i Vita huset att göra.
2020-11-05, 09:40
  #16145
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Gromgutten
Kommer att sakna Trump som oftast ofrivillig bidragsgivare till humor. Men det får det trots allt vara värt før att få ordning på republikanerna igen.
Tror du att Trump ska bosätta sig på en annan planet? Han kommer höras och synas ett bra tag framöver oavsett vinst eller förlust.
2020-11-05, 09:40
  #16146
Medlem
udons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mullret
Utan nationellt idkort borde det inte gå att rösta i usa. Något för presidenten att införa till 2024. Så undviks mycket problem.

Sedan borde man kunna ha räknare typ sedelräknare för att räkna rösterna. Streckkod borde vara enkelt att använda.

USA är stenålder ibland.

Republikaner brukar rabiat motsätta sig sådant ”förmynderi”.
2020-11-05, 09:40
  #16147
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trazke
Missar jag något county där Biden kommer plocka in extra mycket? Trump ligger 23 000 röster före med smulor kvar att räkna.

Det uppskattas vara ca 260000 röster kvar att räkna, främst poströster i demokratiska countyn. Biden kan få >70% i dessa grupper.

Biden ligger nu 23009 röster efter. You do the math.
2020-11-05, 09:40
  #16148
Medlem
Lilla delstaten Alaska har alltså bara räknat 47 procent röster?
2020-11-05, 09:41
  #16149
Medlem
Dadelmannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Einzelgaenger
Åh nej. Trump har sagt lite elaka grejer. Oh the horror!

Trump pratar som vi vanliga män pratar. Rakt, ärligt, utan censur. Många verkar bli helt till sig i trosorna av det.

Det här är väldigt intressant ändå. Sam Harris publicerade dagen innan valet en analys jag fann mycket intressant. Där hävdar han at Trump fungerar som en frälsarikon som negerar alla dygder vi har; nyfikenhet, hederlighet, ödmjukhet, vishet, medkänsla etc etc. Och att detta är framgångsreceptet; hos Trump accepteras du. Du kan vara korrupt, flyga, trakassera, vara narcissist, skryta, synda, äta onyttigt, hata, bedra, äckla dig, vara ett sexistiskt svin etc. Det är ok. Trump är äckel-ta dem på fittan McDonald Trump-Jesus.

Från vänstern får vi istället dömande; vi ska vara duktiga, bättre, sluta äta kött, jobba med oss själva, fall på knä för BLM, du är en syndfull rasist, homofob etc etc.

Tyckte detta var en riktigt stark analys.

https://youtu.be/cE-zp0rQ3BA
2020-11-05, 09:41
  #16150
Medlem
analkings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Johnnyhotter
USA är inte en stat utan ett förbund av stater där presidenten leder federationen.
Alltså är tjatet om Popular Vote i Sverige ett stort skämt! Att lägga makten hos några enstaka folkrika stater skulle göra federationen menlös.
Sverige är en stat, USA är det inte. Det ska man komma ihåg.
ja men vi kallar det landskap i stället lär dig det
2020-11-05, 09:41
  #16151
Moderator
Gromguttens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trazke
Va? Enligt Fox grafik är 98% räknat i Georgia?


Georgia 2% 100,000 +22,567 Trump

Så det är nog den som stämmer. Får Biden >62% av de återstående postrøsterna så går han førbi.
2020-11-05, 09:41
  #16152
Medlem
Jag tycker det är djupt tragiskt det här om jag ska vara ärlig, kollar man i county's så ser man att de är dem på landsbyggden som röstat för trump oftast upp till 90% av delstaten de är bönder, jägare ja andra samhällsviktiga jobb besitter de,

De som röstar för demokraterna är oftast boende i storstäder lägenheter, hänger på apple store dricker chai latte m.m de har de hyfsat bra redan de är alla människor och har alla rösträtt helt klart,

Men ärligtalat så borde Demokraterna kunna komma fram med någon vettigare än Biden som är gammal, politiker sen barnsben, och gör närmanden på små barn.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in