Citat:
Ursprungligen postat av
Merwinna
Det känns som att det skulle vara bäst att göra om hela valet, och låta internationella valövervakare övervaka varje steg av det... Det här kan ju aldrig bli rättssäkert. (Särskilt inte om de får det till att Biden vinner!

)
Det kan de inte. Det finns ett spikat datum när elektorerna skall rösta och ingen möjlighet att skjuta fram det. Misslyckas en stat med att klara av röstandet i tid så kan de avstå från att skicka elektorer. Problemet då är att presidenten inte väljs via majotitet utan det gäller att få minst 270 röster. Utan elektorer från alla delstater kanske ingen av kandidaterna får det. Då blir det kongressen som bestämmer och där vinner republikanerna på grund av särskilda röstningsregler där varje delstat får en röst. Republikanerna har flest delstater men Demokraterna vinner på grund av att de kontrollerar de befolkningsrikaste.
Drar det ut på tiden vinner alltså Trump på default. Det vore nog minst sagt olyckligt dock. Konstitutionen är rätt gammalmodig.
Att det förekommit valfusk kan man utgå ifrån. Det gör det ju i princip i varje demokratiskt val. Även våra egna. Se bara till Röstskolan i Vivalla 2018. Det betyder inte att fuskandet är så omfattande att hela valet kan ifrågasättas och vårt svenskal valresultat 2018 var ju demokratiskt legitimt.
Vad händer om Trump drar det till domstol och faktiskt lyckas visa för domstol att det finns rimliga bevis på att fusk avgjort någonstans? Det är ju ett begrepp att "The dead vote democrat" exempelvis. Det är ju historiskt välbelaggt med valfusk i Chicago exempelvis. Varför är det uteslutet att det fuskades nu också? Vi har ju även Project Veritas avslöjande av Ilhan Omars valdistrikt som köpte valsedlar att skicka in med post. Kan det bevisas i domstol och inte bara stanna vid en avslöjande YouTube film med erkännanden?
Det farligaste är nog om Trump lyckas övertyga en domstol och ta hem segern den vägen. Särskilt om inte vänster-media erkänner valfusket utan kör med kampanjer mot Trump och skapar en aggresiv stämning. Då kan det bli våldsamt på riktigt.
Vi får se. Det bästa vore givetvis om någon erkände sig besegrad de närmsta dagarna men jag har svårt att se Trump göra det. Får hoppas att Biden förlorar rösträkningen i alla återstående stater och erkänner förlusten...