2020-11-03, 22:46
  #1105
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Spersson
.
Amerikanska börserna steg kraftigt idag.
Har Wall Street räknat in en Trump-seger redan?

Börsten steg pga valet och oberoende av kandidat den här gången. Däremot kommer det ta en tvärvändning om valet är oklart eller förvånansvärt jämt.
2020-11-03, 22:46
  #1106
Medlem
Washemos avatar
Många lysande kommentatorer i SVT's valvaka, men jag väntar rastlöst på Gunde Svans makroekonomiska analys om effekten på marknaden beroende på vilken part som vinner.
En annan höjdpunkt är ju när kommer halv ett när Leif loket Olsson diskuterar liberalismens historia och framtid samt även jämför Kinas och Usa's kulturella utveckling.
2020-11-03, 22:47
  #1107
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Deras "första" exitpolls brukar vara turnouts och liknande, alltså uppgifter som det inte råder embargo på.
Dessa exitpolls lär väl ha samma troväridhet som andra opinionsundersöknignar? Dvs. finns det "shy voters" för Trump, så lär de knappast deklarera det inför CNN, oavsett om det är en exit poll eller något annat.
2020-11-03, 22:47
  #1108
Medlem
BaronVonHelsings avatar
”Trump har uppmanat sina väljare till våld”. Jävlar vilken smart tysk.
2020-11-03, 22:47
  #1109
Medlem
persona.von.gratas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnGodForlorare
Det som räknas är inte röster utan vilket parti som poströstarna deklarerat att de tillhör. Det är därför "other"/"independents" är högt eftersom många inte tillhör något parti. Vad poströstarna röstat på vet vi inte, men snackare på tv brukar kallt räkna med att folk röstar efter partitillhörighet.
Måste man ange eller visa partibok när man röstar i US? Låter socialistisk i mina öron.
Oavsett låter det konstigt att en stor majoritet har deklarerat vid poströstning vilket parti man tillhör.
2020-11-03, 22:47
  #1110
Medlem
tongzhis avatar
Nu har dom fanimig hittat en till överviktig, medelålders, marginaliserad och outbildad vit man till Trump supporter som de släpat in i studion som en strandad val.
2020-11-03, 22:47
  #1111
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Pope666
vart följer ni valvakan? jag kollar på svt men är så 100% för Biden så lite trist. Mattias Karlsson gjorde bra ifrån sig och wahlström hoppade på han för att han stödde Trump.

Jag kör C-span där jag är abonnent. Trump var in för ett tag sen och sa att han klipper Texas.

Bara vi får Texas å Florida så har vi senaten kvar.

Då har vi senaten å Supremes-Court p Harris kan inte göra ett drit på 4 år.
__________________
Senast redigerad av TveksamOmMittLand 2020-11-03 kl. 22:52.
2020-11-03, 22:47
  #1112
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Exxus
jaha?

Sade inget om det, sade bara det var en intressant twitter att dölja
Jo. Inget ont om dig eller länken. Men det är väldigt många idioter i tråden så det är bra att vara övertydlig med vad man länkar till.
2020-11-03, 22:48
  #1113
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Scrip7
Ja, det är olika system, men principen är detsamma. Man behöver vara medlem för att rösta fram vem som ska representera partiet. Precis som i Sverige. Man behöver inte registrera sig för något parti om man inte vill vara med och rösta fram respektive kandidat utan man kan registrera sig som oberoende. Det finns mycket man kan klaga på med USA när det gäller val, men detta är ingen stor sak.
Jo, men varför har man inte bara att ALLA registrerar sig om "oberoende"? Då slipper man det här falska spekulationerna kring vem som röstat vad för att man tvingats anamma en partibok.
2020-11-03, 22:48
  #1114
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Pope666
"svensk republikan", hur blir man det? Alltså finns det någon fan club i Sverige för republikanerna?

Stod så på en av hans gäster.

Han kanske vill avskaffa monarkin. Och fortsatte sedan karriären i florida.
2020-11-03, 22:48
  #1115
Medlem
Madagascars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Deras "första" exitpolls brukar vara turnouts och liknande, alltså uppgifter som det inte råder embargo på.
Ah. Jag blev lite konfunderad.

Kl 01 stänger Georgia, där Biden har vissa chanser. En exit-poll efter att Georgia stängt kan bli intressant. Men det är ju så många post-/förtidsröster så det är svårt att veta vilket värde man ska tillskriva exit-polls.

(Trevligt att se till dig. Det var en stund sedan.)
2020-11-03, 22:48
  #1116
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bum1
Skulle tappa hakan om B tar Texas. Lågutbildade rednecks är min bild av staten. (Sorry!)

En hel del bildad medelklass flydde dit från Kalifornien när bostadspriserna blev alltför höga.

Tror dock knappast att det räcker för att göra Texas blått.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in