2020-11-01, 12:53
  #21673
Medlem
Hinterstoissers avatar
Citat:
Trump Can Still Win, But The Polls Would Have To Be Off By Way More Than In 2016
https://fivethirtyeight.com/features...9jANvD7gN2XYGU

Fast stämmer det? Om man kollar på realclear politics mätningar 2016 så så är det typ samma som för fyra år sedan. Wisconsin, Michigan, Pennsylvania har ju i princip identiska mätningar då som nu. Och detta är vad som betyder något, de andra staterna är ju typ locked in. Kan inte se Biden vinna Arizona, north carolina, Iowa (en ny mätning idag från ett trovärdigt institut gav honom en ledning på +7), Ohio, Georgia eller Texas (lol, som OM!). Jag tror Trump tar Florida också, men det är kanske den mest osäkra utanför rostbältet. Det blir ett jämt val där vinnaren kommer ha en rätt liten marginal, typ som sist.
2020-11-01, 12:53
  #21674
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NeoVain
Trump kommer inte att acceptera ett nederlag. För isåfall är det slut inte bara med USA, utan hela mänskligheten. Men han kan omöjligt förlora ärligt. Enda chansen demokraterna kan vinna är genom valfusk, Trump har samlat mycket bevis för detta valfusk. Det har jag med. Jag har över 30 instanser, hur många exempel tror du då inte Trump har? Det finns ingen anledning för honom att avgå med det valfusk vi sett hittills, ens om han "förlorar". Det är fullkomligt ologiskt det är ju bara att titta på folket som kommer för att lyssna när de talar. Joe Biden 0-30 Trump 30 000+
då kanske du förstår hur mycket valfusk som pågår. mail-in-ballots är lätt att fuska med.
Sprids redan klipp med valarbetare som kryssar i blanka förtidsröster.
__________________
Senast redigerad av Tompa81 2020-11-01 kl. 13:19.
2020-11-01, 12:53
  #21675
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JustZlatan
Alla bra saker från Trumps politik är alltså Obamas förtjänst och alla dåliga saker som har hänt är Trumps förtjänst? Borde inte de dåliga sakerna också vara Obamas förtjänst då?

Vilka skandal tänker du på? Jag minns Obamaskandalen när hans livvakter köpte prostituerade i ett land i Sydamerika under hans turné där. Tänk nu om Trumps livvakter hade gjort likadant. Herregud vilket liv det hade blivit.

Verkligen inte. Det är inte antingen eller.

Trump har verkligen gjort ett bra jobb när det handlar om Ekonomin, Skattelättnaderna har varit bra. Att han har byggt på och motverkat arbetslösheten ytterligare har varit bra! Att han har infört lättnader för småföretag och bortglömda yrken som Kolgruvarbetare och Bönder har varit bra.

Men sen tar det stopp där. Han har inte åstadkommit mycket mer än så, och arbetat ständigt för att skapa klyftor mellan folk. Han är inte en president för folket, utan bara för de som röstar på honom. Han ser "The Democrats" som någon från ett annat land. Inte som "hans folk".

Han vägrar ta kritik och vill att världen ska vara precis som han vill att det ska vara, där vetenskap och bevis inte betyder någonting om det är emot hans syn på saker och ting.

Och du, om Trumps livvakter hade legat med någon prostituerad hade INGEN brytt sig. Killen själv har legat med prostituerade och porrstjärnor och det finns onekligen många anklagelser emot honom; ABSOLUT, säkert är många fake, men verkligen inte alla.

Donald Trump är falsk, det han står för- Det han säger till dig och den personen han försöker sälja till dig är fake. Ta det inte från mig, ta det från hans gamla medarbetare och folk som han själv har valt ut. Det finns en röd tråd i det hela.

Om vi låtsas att Biden hade allt detta och mer i baggage innan valet, hade han inte varit där han är idag.

Trump skandaler: https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Trump_administration_controversies

Jag har kvar mitt Amerikanska medborgarskap, och jag har röstat på Biden. Inte för att jag vill det. Men för landets bästa. De senaste 4 åren har varit det mörkaste i modern tid. Med nya skandaler och äckligheter flera gånger per vecka.
2020-11-01, 12:59
  #21676
Medlem
Valet är redan över för den här gången. Demokraterna kommer att ta representanthuset, presidentposten och kanske även senaten.

Sedan har republikanerna fyra år på sig att hitta en normal kandidat, inte en pajas med ADHD som tror att han är programledare i en reality show.

Jag känner några amerikanerna som inte alltid gillat sina presidenter. De tyckte t.ex att Obama var mest snack utan att uträtta så mycket. Men det här är första gången de faktiskt har skämts över sin president.
2020-11-01, 13:01
  #21677
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Chucky991
Valet är redan över för den här gången. Demokraterna kommer att ta representanthuset, presidentposten och kanske även senaten.

Sedan har republikanerna fyra år på sig att hitta en normal kandidat, inte en pajas med ADHD som tror att han är programledare i en reality show.

Jag känner några amerikanerna som inte alltid gillat sina presidenter. De tyckte t.ex att Obama var mest snack utan att uträtta så mycket. Men det här är första gången de faktiskt har skämts över sin president.

Människan har en tendens att omge sig av likasinnade - du är vänster - likaså dina polare. Det du nyss skrev är ingen objektiv bild av verkligheten.
2020-11-01, 13:01
  #21678
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ohhh
De senaste 4 åren har varit det mörkaste i modern tid. Med nya skandaler och äckligheter flera gånger per vecka.

Du är ju en större skitsnackare än Trump själv.
2020-11-01, 13:02
  #21679
Medlem
NeoVains avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tompa81
Sprids redan klipp med valarbetare som kryssar i blanka förtids röster.

Finns många klipp med aktivt valfusk. En hel del är samlat i en annan tråd jag har. Men det är för omfattande, det läcker som ett såll hela valfuskorganisationen och deras planer är ju infiltrerade. Inte en chans att Biden får ta hem detta. Det kommer bli inbördeskrig. Trump borde, det första han gör, beordra militären att slå ut CNN och de andra giftmedia som hjärntvättar idioterna i USA. Sedan införa lagar på att media måste ta upp alla typer av nyheter, ingen censur får förekomma. Partiskt media måste vara ett minne blott..

Men vem sköter detta i Sverige där alla är köpta redan? 100% vänsterliberal media här, förutom alternativmedia som alltför få bryr sig om..
2020-11-01, 13:05
  #21680
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ohhh
Men sen tar det stopp där. Han har inte åstadkommit mycket mer än så, och arbetat ständigt för att skapa klyftor mellan folk.

Det är ju CNN och övrig TDS-media som skapat klyftorna. Varje dag i fyra år har de spottat på Trump och hans väljare.
2020-11-01, 13:14
  #21681
Medlem
Haddock93s avatar
StatesPoll som i princip siade valet 2016 fläckfritt har Trump på 322 och Biden 216.

https://mobile.twitter.com/StatesPoll/status/1322752140058652673

Förövrigt kan jag rekommendera att följa PollWatch på Twitter.

https://mobile.twitter.com/PollWatch2020/status/1322731728889237507

Citat:
Updated Presidential Approval for Trump (Oct 29-31) :

Democracy Institute: 52%
Gravis: 52%
Rasmussen Reports: 51%
The Hill/Harris X: 49%
Gallup: 46%
Fox News 46%

Average: 49.3%

(note: Spry Strategies offered a 50.5% approval for Trump today but the end date was Oct 23)
2020-11-01, 13:16
  #21682
Medlem
kangaroozzicknesss avatar
https://www.theguardian.com/us-news/ng-interactive/2020/oct/30/build-your-own-us-election-result-plot-a-win-for-biden-or-trump

Visar hur opinionen står, samt hur staterna har röstat de senaste valen.
Ser det som en omöjlighet att Trump lyckas vinna. Tror t.o.m. han förlorar Florida.

Det en så otroligt större bedrift att vinna 2020 än det var att besegra Clinton 2016.

Tydligt är i alla fall att han MÅSTE vinna både Florida och Pennsylvania - annars är det god natt!
OM han lyckas vinna (vilket är totalt osannolikt) så kommer det vara med kanske 5, 10 elektorsrösters marginal
__________________
Senast redigerad av kangaroozzickness 2020-11-01 kl. 13:21.
2020-11-01, 13:19
  #21683
Medlem
ErikAnderzohns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nixter
Flera av MSM köpta polls börjar nu vända till något mer verklig rapportering...
Du är minst lika blåst (eller hög) som Badbollen, och ni ljuger (eller fantiserar) lika sjukt. Kika in denna MSM poll baby!

Biden Leads Trump in Four Key States

Citat:
More than 90 million Americans had already cast their ballots as of midday Saturday; In three of the four states The Times surveyed, a majority of respondents said they had already voted, with Pennsylvania the exception. In all four states, voters who did not participate in 2016, but who have already voted this time or plan to do so, said they support Mr. Biden by wide margins. That group includes both infrequent voters and young people who were not yet eligible to vote four years ago.

In Florida and Arizona, more than two thirds of nonvoters in 2016 who were identified as likely voters this year said that they had already cast a ballot. [...] The numbers on new voters represent a setback for the president, whose advisers have long contended he would outperform his polling numbers because of the support he would receive from infrequent or inconsistent voters.

(FB) Presidentvalet 2020
2020-11-01, 13:22
  #21684
Medlem
Danne90s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RussellHammond
Är du genuint intresserad?
Börja med: hur mycket betalade Donald Trump, en miljadär, i skatt 2017? Det handlar inte om tyckande. Jag själv är inte övertygad om vilken skattekvot som är mest lämplig. Jag är verkligen inte någon marxist. Svara bara på den frågan och reflektera vad det säger om honom.

Sedan vill du ju ha lite lästips.

https://www.politico.com/magazine/story/2019/09/19/roy-cohn-donald-trump-documentary-228144

https://www.nytimes.com/times-insider/2015/07/30/1973-meet-donald-trump/

https://www.wsj.com/articles/donald-trumps-business-plan-left-a-trail-of-unpaid-bills-1465504454

https://www.theguardian.com/us-news/2016/sep/20/trump-foundation-settlements-golf-course-mar-a-lago

https://slate.com/business/2015/09/trump-university-how-donald-trumps-for-profit-seminar-company-allegedly-ripped-off-poor-souls-who-wa nted-to-get-rich-quick.html

https://www.politico.com/story/2016/09/donald-trump-business-campaign-trail-228500

https://www.politico.com/story/2016/09/donald-trump-secret-service-campaign-travel-payments-228553

https://www.thedailybeast.com/doj-trumps-early-businesses-blocked-blacks


Sen kan du fortsätta med att se Bully, Coward, Victim: The Roy Cohn Story på HBO. Eller Trump: An American Dream. Eller läsa mer om Trump University. Eller mer om hur Fred och Donald byggde upp företaget. Hoppas du frågade genuint. Att han är djupt korrumperad är inte en överdrift.

Och det här är INGA belägg om det du påstod.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in