Citat:
Ursprungligen postat av
DRAVKCAB
Förstår att det är problematiskt med en mycket stark återhämtning av ekonomin för er.
Jag tror att väljarna i USA ser det som positivt med en återhämtning från en av dom värsta
kriserna på 50 år. Hur mycket cred fick inte Obomba med sin återhämtning efter finanskrisen?
Jag har sett att många jämför Obamas BNP tillväxt efter krisen 2008 i direkt referens till Trumps tillväxt som är från ett normalläge utan att blinka. En återhämtning är något bra även om det är från låga nivåer och även om nivåerna fortfarande är lägre än innan krisen. Så ja Trumpväljare och alla andra köper goda nyheter även om dom är dåliga för er, ofta står det tyvärr i direkt korrelation.
Helt klart måste US få fart på sin ekonomi, eftersom vi övriga i ankdammen är så in i helvete beroende av ett välmående US.
Men detta tönteri där man går och skrävlar och skryter över att titta på vilka fin-fina siffror jag åstadkommit under senaste kvartalet är bara så man vill spy.
Det rimmar inte alls med alla miljoner bortförklaringar när BNP dök rakt ner i källare kvartalet innan.