2020-10-29, 16:54
  #2857
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av LadySweden
Detta påminner om fallet Epstein, där bevis fanns men inte dög i "massans" ögon.

Du skall icke bära falskt vittnesbörd mot din nästa är ett viktigt bud, men viktigt är också att döma en rätt dom.

Oavsett om man tror på Gud eller ej bör man ändå se att det var dessa bibliska regler och tankesätt som byggde vår framgångsrika civilisation.

Idag får pedofiler gå fria pga att källkritiken består i att attackera källan.

Åter igen:
Det finns bevis för att Hunter haft en sexuell relation med Natalie.

På samma vis fanns bevis för Epsteins verksamhet, och man kan för övrigt undra vart hans gäster vänt sig efter hans död.

Du har nog för övrigt rätt i att FBI aldrig kommer att plocka in Hunter. Den här världen fungerar inte så.
Istället kommer allt fler konspirationsteorier flöda kring frågan, och tillsist blir det väldigt svårt att nå ut med de bevis för brott som faktiskt finns.
Vad är bevisen för att Natalie har haft en sexuell relation med Hunter?

För övrigt finner jag jämförelsen med Trumps bästis Epstein direkt stötande. Det är ju inte precis så att det är offer som man vänder sig emot som i Epsteins fall. Det är två spin-doctors tillika bedragare Steve och Rudy. Sjuk jämförelse.
Citera
2020-10-29, 16:54
  #2858
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Frankhangola
Pinsamt om du får fel.
Och förlorar Trump, så kommer han trycka hårt på denna informationen. Han är trots allt president ytterligare ett par månader. Biden kommer då åka in i finkan. HD kommer ogiltigförklara valet. Det blir nyval. Och Trump vinner.

4 more years är troligare än att Biden får vara president ens en dag.
https://www.youtube.com/watch?v=2zLfBRgeFFo&t=150s
Just det där tror inte jag stämmer. USAs system innehåller vad jag vet inga mekanismer för "nyval" (eller extraval, beroende på vad man kallar det). I bl.a. Kalfornisk lag finns den möjligheten på guvernörsnivå under exceptionella omständigheter. Detta har dock endast skett två gånger i delstatens historia, senast år 2003 då Arnold Schwarzenegger vann genom ett extrainsatt val. På presidentnivå går man efter principen "lagt kort ligger", dvs. ska HD yttra sig måste det ske INNAN man ger någon segern och därefter finns det en "sucessionsordning", där Kamala Harris träder in ifall Biden blir avsatt, vilket inte heller är troligt eftersom det då måste ske medelst ett riksrättsförfarande, som i sin tur i praktiken kräver att det finns Republikansk majoritet i kongressens bägge kammrar. JFK kunde t.ex. fuska till sig segern i Illinois utan att ett enda skit hände. Tilldelas Biden segern är det "his to keep" så att säga, och detsamma gäller Trump.
Citera
2020-10-29, 16:57
  #2859
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Tok-Frans
Du klankar ner på vad andra menar är fakta, för att sedan lämna oss det här.

Skämmes ta mig fan.

Försök att framföra argument istället för att dra på dig en offerkofta hela tiden. Jag har inte tid med snowflakes. Om du har några argument som bygger på rationell grund och inte dina jäkla känslor så kan vi diskutera. Annars är det bättre att du testar med någon annan.
Citera
2020-10-29, 16:58
  #2860
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dompan75
UPS går ut och berättar att de förlorat hans dokument. De säger att de gör en akut utredning just nu. De har hittat paketet, upprivet, de vet på vilket lager den försvann och de har intervjuat alla som jobbade på plats under den tidsrymden. De har än så länge inga spår.

https://www.businessinsider.com/ups-says-it-lost-tucker-carlson-documents-biden-claim-2020-10?r=US&IR=T
Hjälper det verkligen att "intervjua" medarbetare? Inte att man direkt tror att den skyldige kommer resa sig upp och säga "det var jag och jag står för det!" Borde man inte ha videoinspelning på när paketen kommer in i terminalen? ? Det finns bilder på paketen så alla vet vad man ska titta efter och vi vet ungefärligt klockslag från dett att det prickades av, så då är det väl bara till att kolla av CCTV inspelningen från den tiden?
Citera
2020-10-29, 16:58
  #2861
Medlem
NeoVains avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kranskalle
Hahaha! Förlåt om jag skrattar men du lyckades få in så många fel där att jag inte kan låta bli.
Senaten menar inte att de är äkta. FBI och polis menar uppenbarligen att de inte är äkta eftersom de lämnat tramset därhän. Av de bilder som jag tagit del av finns det inget som bevisar något, särskilt med tanke på att de är suddiga, pixlade och vissa manipulerade. Man har inte ens lagt sig an att göra det snyggt. De enda mediahusen som säger att allt är äkta är de som brukar fabricera konspirationer och fake news om Dems och har ett rykte av att vara pseudo-nyheter. I hate to break it for you, men du är grundlurad.

Du kan inte på allvar tro att du kan hitta någon på detta forum som låter sig inbillas att du verkligen är sådär dum? Du avslöjar ju t.om dig själv med det där tramset, men tydligen är du för dum för att ens förstå en sån enkel sak innan du trycker skicka.... Nåja, kanske är du sådär dum ändå. Men hur kan du då ens stava rätt? En paradox.

Graden av kvalitét på bevisningen anses vara absolut högsta enligt advokater med 30 årig erfarenhet av bevisning och dess bevisvärde i domstol. Som har tittat på bevisen. Precis samma bevis som vi andra sett. Inklusive dig. Vem försöker du lura? Dig själv? Du måste verkligen vara livrädd. Du behöver inte vara så rädd lilla du. Eller jo, kanske.
__________________
Senast redigerad av NeoVain 2020-10-29 kl. 17:05.
Citera
2020-10-29, 16:59
  #2862
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kranskalle
Hahaha! Förlåt om jag skrattar men du lyckades få in så många fel där att jag inte kan låta bli.
Senaten menar inte att de är äkta. FBI och polis menar uppenbarligen att de inte är äkta eftersom de lämnat tramset därhän. Av de bilder som jag tagit del av finns det inget som bevisar något, särskilt med tanke på att de är suddiga, pixlade och vissa manipulerade. Man har inte ens lagt sig an att göra det snyggt. De enda mediahusen som säger att allt är äkta är de som brukar fabricera konspirationer och fake news om Dems och har ett rykte av att vara pseudo-nyheter. I hate to break it for you, men du är grundlurad.

Nejnej, tillåt MIG skratta!

Joe Biden i ljudupptagning...
Citat:
“I looked at them and said: I’m leaving in six hours. If the prosecutor is not fired, you’re not getting the money,” Biden infamously said to the Council on Foreign Relations in 2018.

“Well, son of a b---,” he continued. “He got fired.”

Sen när mail kommer fram på detsamma är mailen alltså falska?
Du kommer med väldigt många påståenden. Brukar FOX, Washington Post med mera fabricera?
Vilka var det som fabricerade en häxjakt på den betalda och totalt fabricerade STEEL DOSSIERN?
Jo, dina små älsklingar.

DU påstår att bilderna är suddiga ja. Din egna åsikt. Alla andra som inte runkar till tankarna på Joe om kvällarna ser klart och tydligt vad som händer.

Jag föreslår att du tar en titt på youtube om ämnet. Det börjar eskalera. Utfrågningarna i senaten om varför Twitter/facebook censurar nyheterna osv. Det kommer förmodligen bli en ordentlig shitstorm, och du kommer aldrig kunnas tas på allvar igen. Det blir ett nytt konto och användarnamn för din del
Citera
2020-10-29, 17:01
  #2863
Medlem
wedonthavetimes avatar
Hunter Biden fick betalt från Burisma fram tills 8 dagar efter att Trump hade vunnit valet 2016

"Payments from Burisma to Owasco continued throughout most of 2016 and ceased eight days after Donald Trump defeated Hillary Clinton in the Nov. 8, 2016 presidential election.289 Between Jan. 25, 2016, and Nov. 16, 2016, Burisma sent nine wires totaling $752,054.99 to Owasco with each of the nine transactions listing “Owasco, PC/Robert Biden” as the recipient.290"

Källa:https://www.finance.senate.gov/imo/media/doc/HSGAC%20-%20Finance%20Joint%20Report%202020.09.23.pdf
Citera
2020-10-29, 17:02
  #2864
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av NeoVain
Du kan inte på allvar tro att du kan hitta någon på detta forum som tror att du verkligen är sådär dum? Du avslöjar ju t.om dig själv med det där tramset, men tydligen är du för dum för att ens förstå en sån enkel sak innan du trycker skicka....

Graden av kvalitét på bevisningen anses vara absolut högsta enligt advokater med 30 årig erfarenhet av bevisning och dess bevisvärde i domstol. Sen skriver du sånt där dravel? Please.

Du måste sluta att tro på medier som har en underliggande agenda och därför fabricerar nyheter på löpande barn. Att tro på Trump-anhängarna Steve och Rudy på deras ord är så dumt att jag inte finner ord för det.

Visa mig bevis så ska jag värdera dem. Hittills är det rent trams, betydligt sämre än de som riktades mot Trumps Rysslands-kopplingar och inte ens de höll för dom.
Citera
2020-10-29, 17:05
  #2865
Medlem
Tok-Franss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wedonthavetime
Läs sida 65-87 i dokumentet på följande länk för att få mer koll på Bidens finansiella transaktioner med Burisma

https://www.finance.senate.gov/imo/media/doc/HSGAC%20-%20Finance%20Joint%20Report%202020.09.23.pdf

En snabb sammanfattning.

Citat:
Conclusion
The records acquired by the Committees show consistent, significant and extensive
financial connections among and between Hunter Biden, James Biden, Sara Biden, Devon
Archer, and Chinese nationals connected to the Communist regime and PLA as well as other
foreign nationals with questionable backgrounds.These connections and the vast amount of money transferred among and between them don’t just raise conflicts of interest concerns, they raise criminal financial, counterintelligence and extortion concerns. The Committees will
continue to evaluate the evidence in their possession.

Edit: Joe "Big Guy" Biden är inte en valbar president.
Citera
2020-10-29, 17:08
  #2866
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tok-Frans
En snabb sammanfattning.

FAKE NEEEWS!! Jag tror mer på Kranskalle! Han har sett suddiga bilder!!

Allt rämnar kring Joe. Han vill nog inte ens fortsätta. Förvånar mig inte om vi får se ett plötsligt "sjukdomsförlopp", där det slutar med att han drar sig ur.
Citera
2020-10-29, 17:09
  #2867
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Frankhangola
Nejnej, tillåt MIG skratta!

Joe Biden i ljudupptagning...


Sen när mail kommer fram på detsamma är mailen alltså falska?
Du kommer med väldigt många påståenden. Brukar FOX, Washington Post med mera fabricera?
Vilka var det som fabricerade en häxjakt på den betalda och totalt fabricerade STEEL DOSSIERN?
Jo, dina små älsklingar.

DU påstår att bilderna är suddiga ja. Din egna åsikt. Alla andra som inte runkar till tankarna på Joe om kvällarna ser klart och tydligt vad som händer.

Jag föreslår att du tar en titt på youtube om ämnet. Det börjar eskalera. Utfrågningarna i senaten om varför Twitter/facebook censurar nyheterna osv. Det kommer förmodligen bli en ordentlig shitstorm, och du kommer aldrig kunnas tas på allvar igen. Det blir ett nytt konto och användarnamn för din del

Det finns en skillnad mellan Trumps och Bidens engagemang i Ukraina. Bidens syftade till att bekämpa korruption medan Trump blev en del av det.

Jag har till skillnad från dig inga älsklingar utan är bara ute efter sanningen och det är inte det jag hittar i den här tråden. Här finner jag overifierade rykten och konspirationer, inte sällan uppbackade med sanslöst dåliga källor från högerextrema siter och pseudo-nyheter.
Citera
2020-10-29, 17:10
  #2868
Medlem
Tok-Franss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kranskalle
Försök att framföra argument istället för att dra på dig en offerkofta hela tiden. Jag har inte tid med snowflakes. Om du har några argument som bygger på rationell grund och inte dina jäkla känslor så kan vi diskutera. Annars är det bättre att du testar med någon annan.

Trevlig läsning. Längst ner har du en sammanfattning. Vill du att jag översätter.


Citat:
Ursprungligen postat av wedonthavetime
Läs sida 65-87 i dokumentet på följande länk för att få mer koll på Bidens finansiella transaktioner med Burisma

https://www.finance.senate.gov/imo/media/doc/HSGAC%20-%20Finance%20Joint%20Report%202020.09.23.pdf
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in