2020-10-28, 19:28
  #396109
Medlem
KnackeredVonAnkas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GreatVoid
Jag har inte sagt att det är övervägande på äldreboende som de avlidna finns i Belgien men jag läste idag om deras oro för att de nu fått in smitta bland de äldsta.

Frågan är väl var jag läst det, jag hängde på CNN och det finns gott om illavarslande info från Belgien, exempelvis att man inom vården ombeds fortsätta arbeta trots att man själv blivit smittad: (pga sjukfrånvaro och personalbrist)
https://edition.cnn.com/2020/10/27/europe/belgium-coronavirus-hospitals-intl/index.html

Det riskerar att ytterligare sprida smittan till oerhört sköra personer.
Ja, jag läste också det om att de tvingas arbeta även om de är positiva förutsatt att de inte har symptom. Vi har ju också fått in smittan på äldreboenden igen, vi får hoppas att ökningen avtar.
Citera
2020-10-28, 19:31
  #396110
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av revodneb
Det är lite lustigt att du nämner att ni har en pk-press, när vi vill veta vad som verkligen hände eller hur det står till så läser vi dansk press.


Vi har en PK-pesse som er fortaler for globalisme og hvis journalister er meget påvirket af alt som kommer fra Sverige - desuden ligger journalisternes politiske ståsted hovedsageligt til venstre for midten.

Men i forhold til svensk PK-presse er dansk PK-presse forholdsvis moderat, men med tendens til at gå mere i svensk retning, i måden at debatere og ikke inddrage almindelige menneskers mening om kontroversielle samfundsspørgsmål. For eksempel har Jyllands Posten stoppet visningen af almindelige menneskers kommentarer til artikler og debatoplæg - for alle andre end avisens abbonenter.
Citera
2020-10-28, 19:36
  #396111
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NurseRatched
Ja det har en korrelation. Läste du inte artikeln från läkartidningen?

Det räcker med att du är stressad vid provtagningen så går värdet upp

Så jävla mycket för den korrelationen.
Citera
2020-10-28, 19:38
  #396112
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Det räcker med att du är stressad vid provtagningen så går värdet upp

Så jävla mycket för den korrelationen.
Du pratar om något annat.

Om du inte har lymfocyter får du inga antikroppar. Eftersom det är B-lymfocyter som bildar antikroppar med hjälp av visa T-lymfocyter.
Citera
2020-10-28, 19:38
  #396113
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flugpappa
Är det verkligen så eller gissar du nu? För de första tror jag inte tidningen bara tagit detta citat från tomma intet. För det andra är väl fas 3 primärt att testa vaccinet i en tillräckligt stor målgrupp för att beräkna sannolikheten för biverkningar. Dvs inte primärt effektivitet.

Kortfattat kan man säga att man går igenom all data. Även effektiviteten och det är egentligen först i FAS3 som det börjar bli någorlunda tillförlitligt, eftersom vaccinet då prövas på en större grupp människor under en längre tid. Jag tror ärligt talat att NyTeknik har citerat fel. Kanske någon språkförbistring.
Citera
2020-10-28, 19:39
  #396114
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NurseRatched
Du pratar om något annat.

Om du inte har lymfocyter får du inga antikroppar.

Har man inga lymfocyter är man död.
Citera
2020-10-28, 19:42
  #396115
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Har man inga lymfocyter är man död.
Men man måste ha lymfocyter för att få antikroppar.

(Och jag pratar fortfarande inte om leukocyter i allmänhet som du googlat fram . . ).

EDIT: Sedan kan man lida av lymfocytopeni och leva med det.
__________________
Senast redigerad av NurseRatched 2020-10-28 kl. 19:44.
Citera
2020-10-28, 19:44
  #396116
Medlem
Onkel Kostias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Proofred
Det här är Tegnells strategi. Raskt takt mot flockimmunitet.

Det var just strategin med flockimmunitet som havererade.

Såvida immunitet genom infektion hade varit en framkomlig väg, så borde virusets härjningar i Sverige under våren ha gett avtryck i form av påtaglig immunitet. Den immuniteten borde vara tillräckligt stor för att dämpa smittspridningen nu under hösten. Svenskarna har betalat ett mycket högt pris för att bygga upp immunitet genom infektion. Såvida svenskarna, trots den mycket höga prislappen, ännu inte har tillräckligt mycket immunitet för att märkbart bromsa smittspridningen, så är det inte en framkomlig väg. Priset blir för högt, i form av dödsfall, bestående skador, belastning på sjukvård och pengar.

Citat:
Ursprungligen postat av Proofred
Det viktiga nu är att visa på att Sverige klarar av en andra våg bättre än övriga nordiska länder, så att FHM kan få rätt i sina prognoser. Det gör vi genom att plocka bort döda från i våras. Så får vi 1000 nya döda, plockar vi bort 1000 döda från i våras, och då har vi noll döda under andra vågen. Det gäller att plocka bort döda i rätt ögonblick, så att det inte uppstår någon panik, för panik är mycket värre än att människor dör (så resonerade vi också under spanska sjukan). Får vi 10000 döda kan vi alltid hävda att människor återuppstår tack vare covid-19, eller så säger vi bara att hälften av dessa dog av andra orsaker (typ lunginflammation, eller att de slutade andas) - inga problem för i Sverige accepteras allt som Jesus, förlåt Tegnell, säger.

Jag förväntar mig någonting sådant från Folkhälsomyndigheten.

Någon gång behöver svenskarna säga:
"Men det är ju hur uppenbart som helst att strategin har misslyckats fullständigt."

Citat:
Ursprungligen postat av Proofred
Det viktiga nu är att FHM inte ägnar någon tid åt att komma på hur vi ska skydda äldreomsorgen och sjukvården, införskaffa skyddsutrustning eller andra oväsentligheter, utan att de får möjlighet att helt fokusera på att försvara Sveriges strategi mot norrmän och andra Sverige-hatare.

Utfallen mot Norge är bara löjliga. Norge är svenskarnas bästa vänner. Folkhälsomyndigheten bör inte ägna sig åt att skapa osämja med svenskarnas kära vänner. Angreppen på Italien är också löjliga. Italienarna borde förtjäna sympati, snarare än kaxigt bemötande.

Citat:
Ursprungligen postat av Proofred
Inte minst är det viktigt att de får utveckla sina argument varför det var viktigt att höja 50-gränsen till 300 och öppna äldreomsorgen för besökare, såsom att genom olika matematiska modeller visa att det minskar smittspridningen genom att motverka falsk trygghet.

Äldreomsorgen borde ha öppnats för besökare under sommaren. Det kan vara befogat att isolera åldringarna under en akut kris, men då ska man också motverka krisen så snabbt som möjligt. Det är hänsynslöst att isolera åldringarna på obestämd tid, utan att man ens försöker åtgärda orsaken till isoleringen.

Citat:
Ursprungligen postat av jenlov
Frankrike kommer definitivt att passera oss, trots dubbla lockdowns. Troligen Tjeckien också.

Vad får dig att göra bedömningen att Frankrike kommer att passera Sverige? Är Sverige skyddat från att råka ut för samma sak som Frankrike, Spanien och Belgien?
Citera
2020-10-28, 19:47
  #396117
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av revodneb
En rejäl pungspark på Tegnell. Nu måste de införa munskydd, Sverige sväljer ju med hull och hår allt annat skit som EU häver ur sig, helt okritiskt. Löfven lär får det svettigt.

Finns ju exempel på flera länder som har haft krav på munskydd sen i våras. Effekt nära noll.
Allt skulle bli mkt lugnare om de bara slutade testa. Polititiker runt om i världen går bananas av skrämselpropagandan och fatta beslut som får både folk och ekonomi att lida stort.
Citera
2020-10-28, 19:57
  #396118
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AndersTengell
varför är dödsfallsrisken mindre nu menar du?

Därför att med fler konstaterat smittade sjunker så klart dödligheten statistiskt. I början av pandemin fanns ingen direkt testning att tala om. Då var det typ, shit vi har hittat 1000 smittade och har 100 döda 🙄

Du ska se att detta virus slutligen kommer hamna på liknande nivå som vanlig influensa.
Citera
2020-10-28, 19:58
  #396119
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrStreamer
Finns ju exempel på flera länder som har haft krav på munskydd sen i våras. Effekt nära noll.
Allt skulle bli mkt lugnare om de bara slutade testa. Polititiker runt om i världen går bananas av skrämselpropagandan och fatta beslut som får både folk och ekonomi att lida stort.
Politikerna är nog allt som oftast fullt medvetna om vad de ställer till med.
Citera
2020-10-28, 19:59
  #396120
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eskulap
Därför att med fler konstaterat smittade sjunker så klart dödligheten statistiskt. I början av pandemin fanns ingen direkt testning att tala om. Då var det typ, shit vi har hittat 1000 smittade och har 100 döda 🙄

Du ska se att detta virus slutligen kommer hamna på liknande nivå som vanlig influensa.
De som vårdar dessa patienter har dessutom lärt sig hur man räddar dem till livet bättre, jämfört med i våras.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in