Ursprungligen postat av Urbizzo
ja det är otroligt - för en månad sen bestämde deras premiärminister att lätta på restriktionerna den 1:a oktober. Sophie Wilkes - nu ligger hon själv på intensiven..
Citat:
Ursprungligen postat av
qwerty-66
Bara 45 o kvinna så borde ju klara sig. Men tufft hamna på IVA...
Kommer bli jobbiga veckor där innan de får kontroll på läget igen. Väldigt konstig timing att lätta på restriktioner när hösten börjar o alla vet att smittspridningen ökar då
Ja det är jättekonstig timing. Och hon själv skulle inte vara kvar på posten längre än till sista september.
Belgiens enda kvinnliga statsminister. Satt väl inte ens ett år.
Jag vet inte vad som hänt men kungen av Belgien hade gett i uppdrag till en man att bilda en ny regering.
Så det låter som dom haft en regeringskris.
Konstigare att hon också varit den speciella "generalen" som lett kampen mot coronan.
Ser också hon är judinna och den enda europeiska judiska ledaren.
Han som efterträtt henne sa vid sitt tillträde att: "Belgien har inte råd med en lockdown"
Här är en bild av henne med mask. (måste väl varit tagen innan hon bestämde ta bort masktvånget.
Jag förmodar hon varit kritiserad för sitt arbete mot coronan. Och att det blev hennes fall. Undrar om hon egentligen var för lockdown? Men att hennes koalitionspartners inte gick med på det.
Jag har en känsla Belgien är konstigt korrupt på något gammalt sätt.
När man ser hur stor skillnad det är i smitta mellan Flandern och Vallonien blir man misstänksam om det kan ha något med saken. Alltså den nye premiärministern heter de Croo och flamländare och pratar holländska. Men Sophie är fransktalande. Och smittan är nästan bara i Vallonien.
https://static.independent.co.uk/2020/10/22/10/Virus_Outbreak_Belgium_Wilmes_79097.jpg?width=990