Citat:
Ursprungligen postat av
Obolensky
skulle jag behöva till att enkelt foga samman två el-trådar (jag vill slippa lödkolv och metallämnen). Finns det till en rimlig kostnad? Vilken webb-shop inom Sverige söker jag upp?
Citat:
Ursprungligen postat av
Obolensky
"Crimpa"; vad är det för metod?
Jag behöver foga samman en glödlampskontakt med en 3 millimeter-tunn elkabel från ett 12-voltsbatteri (tror jag) på en moped som puttrar runt i stadsmiljö i mellansverige från tidig vår till sent på hösten!
Jag blir faktiskt oerhört nyfiken på varför du över huvud taget fått för dig att limma ihop två elkablar skulle vara nåt att hänga i granen? Har du verkligen inte sett hur kablar mer normalt ansluts, kopplas samman, eller skarvas...? Har du sett limmade kabelanslutningar/skarvar någonstans över huvud taget...?
Och varför vill du undvika lödkolv och metallämnen...? Kabeln är ju delvis av metall den med... liksom.... Och det finns ju kabelskor, som man klämmer fast på kablar med en avsedd tång och som då skapar en fullgod kontakt och är stabil.
Vore spännande att få dina tankegångar i saken....