Citat:
Ursprungligen postat av
Moruroa
Hur förklarar FarbrorBarbro den stora smällen som ger Estonia en sådan stöt SIDLEDES att folk trillar ur sängarna?
Att du och andra inte läser på och blandar ihop stöt och slagsida (heel). De olika överlevande upplever stötar (i förlig riktning) och slagsida som får dem att ramla ur sängarna. Några exempel:
- Carl Övberg i hytt 1049; 4th compartment: ”- after a 'silence' of 30-40 seconds the next really extreme crash followed in connection with an abrupt
stopping of the ferry which was so 'sudden' that he was thrown against the
front wall of his bed”. (det är sidan på sängen i hans hytt)
- Taavi Raba i hytt 1070: ”- was in bed half sleeping, became alarmed when the vessel did not roll evenly any more and
suddenly heeled to starboard so that he fell against the wall;”
- Nikolajs Andrejev i hytt 1016: ”- was asleep in the lower bunk when the
vessel heeled so much that he
fell out of his bunk on to the floor; (not. detta måste ha varit slagsida mot babord om han bodde i 1016)
- at the same time he heard and felt an extremely hard bang which was so hard that he was thrown against the cabin wall;” (vi har vägg mot babord och föröver att välja på, inget passar in på en kollision från styrbord).
- Mats Finnanger i hytt 2: ”- was asleep in his bed and only woke up when
he was thrown out of it by the vessel's extreme heeling;
-
before he had not noted anything unusual;.”
https://www.estoniaferrydisaster.net/estonia/index.html, sect. 21.3.1.
Att de överlevande på däck 1 skulle ha kastats (sidled) ur sängarna i pga av en smäll från styrbord är en myt som Dplay m.fl. underblåst i decennier. Få tittare bryr sig om att kolla upp vad de olika ögonvittnena faktiskt sade 1994-1995. Om man gör det (uppmuntras starkt!) lägger man märke till något annat:
- ingen överlevande från däck 1 vittnar om något som ens liknar en kollision midskepps på däck ett som deformerar sidan uppemot 1 meter! Detta skulle självfallet ha medfört ett helt vansinnigt ljud av plåt som slits sönder och vatten som forsar in. I stället är det hamrande, skrapande ljud under lång tid (15-30 minuter), en eller ett par extra hårda smällar, ljud som om fartyget går genom is. Fartygskollision, någon?
- Ett antal av vittnena bodde i hytter som var < 10 m från det nya hålet (uppskattningsvis vid skarven mellan Compartment 4 & 5). Hur kan någon tro att de inte skulle märkt denna enorma smäll med ett fartyg på 1000 ton som Dplay spekulerar om? En smäll som logiskt måste föregå slagsidan.
- Ett antal av de överlevande (se ovan) vaknar av den kraftiga slagsidan. Denna slagsida kan inte ha uppstått omgående efter en kollision, vatten måste hinna forsa in (oavsett vad man tror om slagsida pga vatten på däck 0). Så hur kommer det sig att de inte vaknar av den enorma smällen från kollisionen?