Citat:
Ursprungligen postat av
fabbe2
Sverige har nog betydligt fler immuna pga att vi dels inte testade så många i början av epidemin och sen har Israel testat nästan tre gånger fler per capita så då får de också fler positiva. Men deras branta uppgång på sista tiden är rätt skrämmande (och onödig) och det är viktigt att inte avsluta lockdown för tidigt. Hoppas de (och vi) ser till att Re är längre än 1 framöver!
Jo, Israel har iof 3 gånger fler rapporterade fall än Sverige, men jag tror iof att vi betade av stora delar av vår "testskuld" i maj, då PCR test också indikerar på virusrester ifrån en tidigare genomgången infektion. Så den svenska siffran är, i alla fall, inte mångdubbelt för liten.
Tittar man istället på antalet iva-fall för tillfället så ligger Israel, trots en något mindre befolkning, på ett ca 25 gånger större antal än Sverige,vilket är, milt uttryckt, ganska talande
Lockdown kan man inte hålla på med hur länge som helst, dessutom bör den sättas in när smittan kulminerar, speciellt om sjukvårdsresurserna börjar sina. Då kan man sedan öppna upp utan någon större risk. Men att köra en lockdown, till, precis innan SARS-COV2 säsongen drar igång på allvar, är vansinnigt. Om nu inte Israel höll på att få slut på iva platser och 14 dagars lite lugnare utveckling gav tid att skapa många fler.