Citat:
Ursprungligen postat av
greta75
Är ni inte upprörda över att rektor Hamid hängs ut av media för "liten skitgrej"?
Att han inte kan företräda (M) med sådana åsikter tycker jag är självklart men att vara kvar som rektor? Man får akta sig så att inte åsiktsbrott i praktiken straffas hårdare än mord och våldtäckter, Börjar kommuner på godtyckliga grunder utdela arbetsförbud så tycker jag att vi är helt fel ute.
Jag tycker ju att man har rätt att vara anonym på diskussionsforum. Jag skriver ju under eget namn och de flesta som vill kan enkelt ta reda på vem jag är (och det har hänt att folk har frågot om något jag skrivit utanför Flashback vid ett par tillfällen) men jag kan helt klart se att folk skulle vilja vara anonyma.
Frågan är väl om han anses vara en offentlig person eller inte? Är han att betrakta som "kändis"? Det brukar väl vara det som media använder som kriterium för om någon förtjänar att hängas ut eller inte?