Nu är det krig i forskarvärlden! De 22 stöter på hårt motstånd:
Citat:
Kravet: Bryt lockdown – ge oss flockimmunitet
Citat:
Det kallas för ”Great Barring Declaration” och 5 200 experter har skrivit under.
Förslaget går ut på att häva alla lockdowns – för att uppnå en flockimmunitet.
”Lyckligtvis vet vi mer om viruset nu”, står det i förslaget som totalt 50 000 skrivit under, enligt the Sun.
Citat:
Forskare och doktorer vill att att man ska kunna gå tillbaka till ett normalt liv och kräver därför förändring. Det är 2 400 forskare och 2 800 doktorer som vill att samhället i stället ska fokusera på äldre – eftersom man nu vet betydligt mer om viruset.
Citat:
Förslaget togs först upp av experter från universiteten Oxford, Harvard och Stanford och stöttas nu också av ytterligare 45 000 personer som skrivit under.
Vinsterna med att öppna upp samhällena skulle bli att få en så kallad flockimmunitet, anser forskarna.
Och avslutningsvis tycker de att man ska - Ta-Daaa - tvätta händerna, för då får vi flockimmunitet och då försvinner smittan och alla lever lyckliga.
Ja, just det: gamlingar ska handla on-line och träffas utomhus. Äldrevårdspersonal ska testas.
Detta låter väl i sig vettigt, utom kanske för skröpliga och darriga gamlingar som knappt sett och ens har en dator (kan dock innebära arbetstillfällen för assistenter).
https://www.expressen.se/nyheter/coronaviruset/kravet-bryt-lockdown-ge-oss-flockimmunitet/