2020-10-15, 15:55
  #8305
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av likewhatyoudont
Jag har också svårt att förstå vad du försöker säga.

På rätt köl - rampen är ledad som en ugnslucka.
Upp och ned - rampen är ledad som bakluckan på en kombibil.
När esterna klättrade ned för rampen - sannolikt låg fartyget med fören högt och kanske 120° slagsida. Rampen är ledad ungefär som passagerardörren på en bil som står med lutning mot förarsidan.

Så esternas klättrande är varken argument för eller emot att rampen kan ha varit öppen. Men är stöd för att visiret lossnat.

Japp, all hydraulik är bortsliten. Så om hydrauliken slets bort under drift har rampen sannolikt öppnats.

Stängd ramp kräver väl att någon (militär?) har ryckt upp rampen på vraket. Att räckena är avsågade och ligger på botten tyder på att någon faktiskt varit där och gjort något sånt.

Madrasserna tyder på att rampen inte varit öppen under färd.

Edit:
Alternativt var hydrauliken bortsliten innan avfärd? Rampen hölls upp av rep från vinschar på fördäck. Vinschade de upp rampen med rep från fördäck också?

Jag vet hur en ramp fungerar, den drar du inte upp med rep.... :-) det jag ville komma till är att hydrauliken sitter inne på bildäck till lastrampen, rampen är även låst under färd, trycket kommer utifrån in mot bildäck, i princip som att vattnet träffar en vägg, där har jag lite svårt att förstå varför hydraliken då är heltrasig och lastrampen gått upp dvs ramlat ned. För har inte lastrampen varit nedfälld så måste vattnet kommit från nån annanstans, det lilla lastrampen släpper igenom kan inte få ett sånt händelseförlopp
Citera
2020-10-15, 15:57
  #8306
Medlem
Det är det ingen som har påstått.


Citat:
Ursprungligen postat av SeaScout
AIS fanns inte på den tiden !
Citera
2020-10-15, 15:58
  #8307
Medlem
Det värsta är att blev Estonia sänkt av Ryssland så är det svårt att klandra ryssarna för det. Det sverige höll på med var spionage och de hade blivit varnade. Riktigt kallblodigt att då fortsätta att frakta det på en passagerarfärja. Sverige spelade rysk roulette med oskyldigas liv. Kanske räknade de med att ryssarnas hot var tomma? De hade fel. Det är oförlåtligt och jag kan förstå att de har gjort ALLT för att dölja detta.
Citera
2020-10-15, 16:03
  #8308
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av tjalle99
Jag vet hur en ramp fungerar, den drar du inte upp med rep.... :-) det jag ville komma till är att hydrauliken sitter inne på bildäck till lastrampen, rampen är även låst under färd, trycket kommer utifrån in mot bildäck, i princip som att vattnet träffar en vägg, där har jag lite svårt att förstå varför hydraliken då är heltrasig och lastrampen gått upp dvs ramlat ned. För har inte lastrampen varit nedfälld så måste vattnet kommit från nån annanstans, det lilla lastrampen släpper igenom kan inte få ett sånt händelseförlopp
Du som vet, skalkades inte rampen vid avgång på Estonia som på en normal färja?
Edit: frågan riktades till likewhatyoudont.
__________________
Senast redigerad av jonkebonke 2020-10-15 kl. 16:05.
Citera
2020-10-15, 16:04
  #8309
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Marmoth
Jag sitter och försöker förstå era olika vinklar men jag har kommit fram till att om skeppet ligger, och sjunker, upp och ner så blir rampen som en bakdörr på en kombi som rimligtvis borde pressas uppåt (öppnas?) då av vattnet den sjunker ner igenom eller tänker jag fel nu?

Hur den sedan hamnar när det landar på botten är ju en annan fråga.

estonia sjunker ju med aktern först så så det är väl inte säkert det blir tillräckligt med vattentryck på rampen för att öppna den medans hon sjunker.

man vänder ju Estonia för att försöka få vind och vågor att hjälpa till att hålla emot slagsidan, när slagsidan blir tillräckligt stor så kommer ju vågorna och vind försöka stänga rampen. Så rampen kanske är delvis stängd redan innan hon hamnat upp och ner.
Citera
2020-10-15, 16:04
  #8310
Medlem
Mr.Swedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av overkordavenfisk
http://www.itdemokrati.nu/msestonia/page8.html
Tusen tack för länken. Precis vad jag sagt, militärmakterna lekte katt och råtta under vattenytan. Svensk ubåt eskorterade Estonia, rysk ubåt skuggade den svenska ubåten - och så hände något. Jag har trott på olycka, misstag, men det var alltså ryssen som sköt en torped. Gissningsvis efter att ha varnat Sverige/Nato upprepade gånger. Var hamnar ansvarsfrågan efter detta?
__________________
Senast redigerad av Mr.Sweden 2020-10-15 kl. 16:07.
Citera
2020-10-15, 16:09
  #8311
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tjalle99
Jag vet hur en ramp fungerar, den drar du inte upp med rep.... :-) det jag ville komma till är att hydrauliken sitter inne på bildäck till lastrampen, rampen är även låst under färd,

Låsen har undersökts, och antagligen var 3/4 lås trasiga sedan länge. Fjärde låset har antingen brustit sista färden, dagarna innan (anledningen till repet som "hängsle"?) Eller senare på vraket.

Citat:
trycket kommer utifrån in mot bildäck, i princip som att vattnet träffar en vägg, där har jag lite svårt att förstå varför hydraliken då är heltrasig och lastrampen gått upp dvs ramlat ned.

Håller med, hydraulikfästena borde inte gå sönder under drift utan visir.

Citat:
För har inte lastrampen varit nedfälld så måste vattnet kommit från nån annanstans, det lilla lastrampen släpper igenom kan inte få ett sånt händelseförlopp

Håller med, men vattnet som kommit in kan ha bidragit.

Det enda jag får att gå ihop är att rampen slitits upp på vraket. Kanske för att ta ur dyrbar last? Och det innebär ju att mycket dold aktivitet utförts där nere dagarna efter haveriet...
Citera
2020-10-15, 16:10
  #8312
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Sweden
Tusen tack för länken. Precis vad jag sagt, militärmakterna lekte katt och råtta under ytan. Svensk ubåt eskorterade Estonia, rysk ubåt skuggade den svenska ubåten - och så hände något. Jag har trott på olycka, misstag, men det var alltså ryssen som sköt en torped. Gissningsvis efter att ha varnat Sverige/Nato upprepade gånger. Var hamnar ansvarsfrågan efter detta?

Stefan Torsell menar att det är en extremt komplicerad fråga och inget man var villig att pröva. Skulle kräva lång tid och enorma resurser. Dessutom skulle det ha kostat Sverige i anseende och det fanns många med mycket inflytande som hade för mycket att förlora. Valet att inte testa ansvarsfrågan var alltså ganska enkelt. Torsell nämnde att Ryssland hade kunnat hävda att informationen skulle ha gått vidare till israel (?) som tydligen de hade varit i krig med (?). Hade de kunnat hävda det hade det kunnat vara lagligt att ta ner färjan.
Citera
2020-10-15, 16:11
  #8313
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av jonkebonke
Du som vet, skalkades inte rampen vid avgång på Estonia som på en normal färja?
Edit: frågan riktades till likewhatyoudont.
Edit igen: eller till alla andra som tror att rampen far upp och ner under drift.
Citera
2020-10-15, 16:11
  #8314
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jonkebonke
Du som vet, skalkades inte rampen vid avgång på Estonia som på en normal färja?
Edit: frågan riktades till likewhatyoudont.

Förklara "skalkades"?
Citera
2020-10-15, 16:17
  #8315
Moderator
ksvs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av El-Strutso
Nu hittar du bara på. Ingenstans i dokumentären publicerar dom bilder på skelettdelar o än mindre kommentera dom. Du har nog förstått fel.
Citat:
Ursprungligen postat av Moruroa
Det är inte mänskliga skelettdelar och inga bilder på sådana. Det man pratar om är båtens skelett (spant).
Hm, ja du har nog rätt i det. Jag får backa här.
Citera
2020-10-15, 16:19
  #8316
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av likewhatyoudont
Förklara "skalkades"?
Skalkning betyder låsning mekaniskt med hjälp av i detta fall av hydraulik, kan ej öppnas av sig självt.
Används till bla lotsportar, bogvisir, ramper, och övriga öppningar på en båt.
__________________
Senast redigerad av jonkebonke 2020-10-15 kl. 16:27.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in