Citat:
Ursprungligen postat av
wedonthavetime
Jag skall alltså lägga fram bevis på att Ebba har förberett för att hela köpeskillingen skall betalas? Vad händer annars? Du fortsätter med dina kreativa fantasier om hur Ebba kommer att blåsa Esbjörn på köpeskillingen?
Varsågod - fortsätt med det.
Du skämtar! Det är ju du som påstår massa saker; att hon deponerar pengar på banken för köpet, att det finns en lista med andra köpare. Varför skall jag bevisa det du påstår? Jag och många här tycker istället att du skall verifiera dina påståenden. Om du inte gör det är dina "sanningar" bara trams och trollning!
En liten fråga till dig och de andra på KDs trollfabrik: vad vi förstår i tråden så har farbror Esbjörn lån på 600 000 kronor med fastigheten som säkerhet. Vid ett normalt köp på en bank brukar dessa lån lösas av banken. Men eftersom farbror Esbjörn inte dök upp och köpeskillingen inte reglerades så ligger lånet kvar med fastigheten som säkerhet. Om nu fru Ebba Busch beviljas lagfart, som bara du tror, så har farbror Esbjörn kvar lånet i fastigheten!
Om jag vore lite elak så skulle jag viska i farbror Esbjörns öra att i så fall ge fan i att betala amorteringar och ränta på lånet. Då kommer banken att snabbt driva ärendet till Kronofogden. Och vad tror du de kommer att gå direkt på och sätta ut på exekutiv auktion? Hans gamla skrotbilar? Fastigheten ligger ju som pant!