Citat:
Ursprungligen postat av
Sook
Du är medveten om att danmark ligger lika eller över oss nu per invånare? Så när du skriver att sverige troligen kommer ha högst är det bara en gissning du drar till med från höften.
Danmark låg långt över Sverige under andra halvan av september. Men danskarna tog strid mot viruset, och håller på att trycka ner smittspridningen igen. Men inte i Sverige. Här får viruset frodas.
Citat:
Ursprungligen postat av
frankkk
Danmark har varit ett föregångsland, man förstod uppenbart att viruset styrs av säsongerna och öppnade upp under sommaren, man har visat stor handlingskraft utan att göra på det norska skitnödiga viset som ingen vill ha. Sverige kunde också haft tre fina månader med lite publik och öppna nöjesparker i somras.
Precis. Sverige borde ha gjort som grannländerna, och bekämpat viruset med kraft under en begränsad period, och därefter låtit folket slippa leva med restriktionerna, åtminstone under sommaren.
Ännu bättre hade varit att aldrig låta viruset få fäste. Folkhälsomyndighetens oundviklighets-filosofi är vansinnig.
Citat:
Ursprungligen postat av
frankkk
Då hade också folk tyckt det var mer okej med sammankomst-restriktioner i höst, så det hade varit win-win både för människor och smittspridningen. Men nu har vi sovande politiker i det här landet som inte får något gjort.
I Sverige får krisen pågå på halvfart på obestämd tid. Sveriges strategi har medfört både en stor mängd sjuk- och döds-fall, och därutöver restiktioner på obestämd tid. Det medför oundvikligen att folk tröttnar. Därför kan det bli svårt att få svenska folket att acceptera ökade restriktioner ifall smittspridningen skulle skena ännu mer.
Folkhälsomyndighetens strategi har varit misslyckad på alla sätt.