Citat:
Ursprungligen postat av
Sonny00
Jag har ett ”gammalt fint” Flashback-konto, ca 20 år gammalt. Jag skulle gärna vilja använda mig av det igen. Problemet är att jag tappade bort lösenordet för några år sedan!
Jag tror att jag vet vilken mejladress (Hotmail) jag kopplade till kontot, men kan inte använda den mejlen p g a borttappat lösenord.
Är det helt kört för mig att åter få tillgång till mitt gamla konto?
För sent för dig, men man skulle kanske kunna ha ett (automatiskt) system med kontrollfrågor för sådana fall? Alltså att man får välja - låt oss säga tre - frågor, samt svara på dem, när man registrerar sig. Det ska helst vara sådana frågor som bara man själv vet svaret på, och som samtidigt knappast går att glömma bort. T.ex.:
Vilket var din mors flicknamn?
Vad hette ditt första husdjur?
Vad hette den första kille/tjej som du var förälskad i?
Glömmer man lösenordet, men svarar rätt på alla tre frågorna, så får man tillgång till forumet (och kan se sitt lösenord, eller fixa ett nytt).