Citat:
Ursprungligen postat av
farbror_barbro
Där har du en poäng. Såvitt jag förstår filmade de vraket i september 2019 och har sedan suttit på informationen om ett hål på den dolda styrbordssidan. Deras agenda är alltså knappast att sprida maximalt med ljus i frågan, utan snarare få tittare och tjäna pengar.
Men om man också betänker att SSPA-konsortiet granskade all tillgänglig ROV-film
och intervjuade Rockwaters dykare 2005-2007 och kom fram till att de inte sett några hål alls, då kan man dra slutsatsen att det är ytterst osannolikt att det hål i babordssidan som Rabes film visar har någon relevans öht.
Eftersom de delar där hålet befinner sig är bortklippta ur den relevanta dokumenteringen så kom dom fram till den slutsatsen. Om granskarna hade varit mer noggranna så hade de naturligtvis begärt att få tillgång till de bortklippta videoinslagen med.
Vad gäller din konspirationsteori ang, dokumentärfilmarnas release så är det väl självklart att inte spoilera fyndet i förväg. I synnerhet inte till de som vill sopa detta under mattan. Presentationen lyckades fånga uppmärksamhet hos bla, allmänheten och ledande krafter i Estland att undersöka detta vidare. Så där lyckades dom galant.