Citat:
Ursprungligen postat av
IMBILDEN
Det handlar om att se till att smittan aldrig kommer innanför hemmets väggar. Genom skolstängningar och bärande av ansiktsmask av godkänd typ på rätt sätt. När väl smittan letat sig in i hemmen löper alla mycket stor risk att bli smittade och i värsta fall dö.
Kanske du kan ta till det någon fakta om det kommer från Frode, och få lite nyans i vad forskningen säger.
” Den 12 mars stängde Norge stora delar av vardagssamhället. Ett av de största politiska besluten var att stänga skolor och förskolor – men statsminister Erna Solberg meddelade att det var nödvändigt. Enda undantaget var för barn med särskilda behov och barn till föräldrar med samhällsbärande arbeten.
Nu menar norska folkhälsomyndigheten, Folkehelseinstituttet, att skolstängningen troligtvis inte hade någon större effekt i att smittspridningen minskat. I en rapport som släpptes 5 maj om läget i landet står att man antar att stängningen av förskolor och skolor i årskurs 1-4 snarare haft en liten effekt på smittspridningen.
– Vi har försökt studera detta brett och funnit mycket lite kunskap som säger att det har en stor effekt. Man har också sett i andra länder, som inte har stängt skolorna, att det också har gått bra. Vi har också fått kunskap om att barns roll i smittspridningen är mycket liten i förhållande till de vuxna, säger smittskyddsexperten Frode Forland.
När det kommer till årskurs 5-10 misstänker man till och med att det haft en liten till negativ effekt. Detta då man sett rapporter från kommuner att barnen fortsatt umgås i grupper hemma i stället för i skolorna och i familjer över generationsgränser.”