2020-10-07, 22:29
  #157
Medlem
dengamleDs avatar
Det tog spanjorerna 700 år att bli av med araberna när de väl fått fäste.
Så framåt år 2720 ordnar det sig ska ni se. Fram tills dess finns det inte mycket att göra.
Ni som fortfarande tror att en röst på SD gör skillnad avundas jag faktiskt lite - skulle också orka vilja vara så positivt lagd.
Citera
2020-10-07, 22:30
  #158
Medlem
Vi skulle faktiskt behöva en Trump!
Citera
2020-10-07, 22:30
  #159
Medlem
OvissFramtids avatar
58 % av svenska befolkningen ville ha lägre invandring (om man ska tro senaste Sifo) men nu bestämmer alltså ett 4 % parti att vi ska ha mer invandring...Så jävla trött på mes S, gör allt för att behålla makten även om svenskarna blir knullade på kuppen. MP har dem i koppel. Patetiskt.
Citera
2020-10-07, 22:31
  #160
Medlem
Fartarallts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Asgarvar
Vid det här laget säger jag bara följande.Visst kan man bidra med att bistå människor om man har förmågan och överflöd för det, men det har man inte tänkt på. Det har varit uppoffring av existerande för att gynna andra, vilket betyder att om någon annan part redan nu hade verkställt en utvisning av alla icke-medborgare, hade felet fortfarande legat hos dem som tagit hit dem. Det är som galna kattkärringar, har du först 10 katter men sen skaffar 754 katter kommer samtliga 764 katter vanvårdas. Det är tyranni, högaktuellt bristande människosyn och i grunden egoism att vilja ta ansvar för fler än man kan hantera.

Vill man rädda världen är man naiv och aningslös, alternativt ond och gör något annat under den täckmanteln. Egotism är ett ord som man kommer att tänka på. Det är egoister som styr under täckmanteln om motsatsen. Klart ingen kommer tänka på det, ansvar är ett försvinnande koncept, och nu blir fler och fler icke-skrivkunniga och icke-läskunniga. En ny mörk tidsålder stundar.

Bra poäng och bra jämförelse! Men som ytterligare minus är att katter sabbar mindre än apor.
Citera
2020-10-07, 22:31
  #161
Medlem
Varför gnöla på S/MP? De har väl inte egen majoritet?
Citera
2020-10-07, 22:31
  #162
Medlem
Mrflinks avatar
Träffade min släkt ikväll. Ett gäng inbitna sossar. Det var jävligt upplyftande, dom svor och levde jävel. Dom var galna på sossarna som än en gång gick i MP koppel.
Allihopa sa att nu har jag röstat rött för sista gången. Jag tackade för 5 nya röster.
Snacka om att gräva sin egen grav. Vilka jävla stjärnor som styr sossarna.
Citera
2020-10-07, 22:33
  #163
Medlem
Hursomhelstings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ArrigoSacchi
Är inte detta politiskt självmord med tanke på the current situation?

Det skjuts och sprängs varje dag, statskassor dräneras.

Sjukvård är otillräcklig. Vi har inte ens kapacitet att genomföra en basal jävla folkräkning i landet. Den som sätter sig och reder ut alla dessa samhörighetsnummer samt räknar ut hur många som befinner sig i landet förtjänar förfan nobelpris i matematik.

På detta har ovannämnda MP därtill orsakat en annalkande elbrist.

Idag måste väl ändå den mest inbitna batikhäxa förstå att det varken har varit, är eller kommer att var hållbart med den drivna invandringspolitiken?

i ett normalt land så vore det kört för sossarna.

Vi har tyvärr allt för många indoktrinerade medborgare och inte det att dom håller med S o Mp men att dom njuter av att bli pissade på, hunsade, bli satta åt sidan, visst att dom knorrar o morrar men när landsfader Löfven kliver fram till podiet och sätter blicken så jaaaaa!
Det är det enkla tricket och det som Löfven har i sin framtoning och absolut inget mer, han ljuger av bara den och kan ingenting bra men att det fungerar fortsatt.
Dock ej för evigt, sossarna kommer att tappa efter Löfven det är därför som S arbetar som bara den i att växla över till att få dom nykomna till sin väljarbas och cementera en linje som säkerställer en fortsättning.
Citera
2020-10-07, 22:34
  #164
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av YP4XQ
Hela Europa kommer förhoppningsvis, när fler vaknar till, att tävla om vem som kan kasta ut flest bankomatparasiter på kortast möjliga tid. Som dagens vänsterblivna politiker och ämbetsmän ljuger, vinklar och förvanskar grundlagar så kan det dubbla ske åt andra hållet när det är dags! Ruskigt härlig tanke! Varje månad kommer Finspångrättegångar hållas till de alla är borta från spelplanen.

Då har tåget gått.

Hur många fler boendes i de sk utanförskapsområdena kommer att ha rösträtt jfrt med förra valet?
Tiden går och med den rinner möjligheterna helt ut i sanden att vända utvecklingen.

Vänstern tryggar sina röster genom just dessa. Läste utfallet i ett par sk miljonprogramsområden och där fick s egen majoritet med RÅGE.

Nej, lev livet på bästa sätt, utnyttja systemet så mkt det går, bidragstagare blir vinnare, skattebetalare förlorare, tänk på dina närmaste och försök att tränga undan detta. Strunta i att skaffa barn som Löfven så behöver du inte tänka vilket land de ärver. Vi kommer inte att kunna göra något åt det ändå.
__________________
Senast redigerad av MrStreamer 2020-10-07 kl. 22:42.
Citera
2020-10-07, 22:36
  #165
Medlem
Förstår inte ens att folk reagera nämnvärt på den här nyheten. Ni som skyller på Miljöpartiet måste förstå att det partiet bara är en fasad för vad alla 7-klöver partier vill med migrationspolitiken.

Socialdemokraterna, moderaterna och KD skulle också rösta för ökad migration om det krävdes för att få igenom det.

Att folk går runt och tror att öppna era hjärtan moderaterna skulle tycka annorlunda, skrattretande!
Partiledaren Ulf valde precis nyligen att inte rösta ned den här regeringen.
Citera
2020-10-07, 22:38
  #166
Medlem
CyberIngmars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Abcdefgordon
Varför gnöla på S/MP? De har väl inte egen majoritet?

V och C stödjer S/MP. Även L.
Citera
2020-10-07, 22:40
  #167
Medlem
Säga vad man vill men tanken ”skaffa jobb inom sex månader eller åk hem” känns lite hård.
Citera
2020-10-07, 22:41
  #168
Medlem
GoranPongs avatar
Det var väntat att detta skulle hända. Det man kan hoppas på nu är att SD får ännu fler röster.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in