Citat:
Ursprungligen postat av
KnackeredVonAnka
Jag tycker att alla som förnekar och förnedrar människor med långtidscovid ska läsa denna artikeln. Skriven av Ebba Lindkvist, specialistläkare och medicine doktor vid Karolinska. Hon insjuknade i mars men jag antar att hon fick testa sig och att hon har haft tillgång till bättre hjälp än de flesta långtidssjuka. Trots det nämner hon hur hemskt det är att bli ifrågasatt.
https://lakartidningen.se/aktuellt/kultur-2/2020/09/utkast-till-minnesord-over-en-alskad-hjarna/
Bra länk, att dras med "en vanlig förkylning" i 7 månader borde även få en idiot att börja fundera lite...
Att just läkare torskat hårt på C19 har fått läkarkårer att misstänka att det är ansamlingen av virus i stora mängder som helt enkelt blir övermäktigt för kroppens immunförsvar. Här är samma läkarkår sen helt frågande till hur nu detta är möjligt om man ser till skydden som dom har typ undertrycksventilation, ffp3-masker+visir+hazmat-dräkter etc.
Det kan faktiskt vara så simpelt att läkarna på olika akutintag runt om i världen har glömt bort vad statisk elektricitet kan ställa till med. Även med en "top of the line" Hazmat-dräkt som anses "antistatisk, så blir dom laddade inuti denna klädsel efter att ha svettats timmar i dräkten och farit runt på avdelningen. När dom sen "strippar" av sig utrustningen är det mycket lätt hänt att det blir "moln" av virus som satt sig på dräkten som skakar loss och far runt i luften. Då dom har laddat upp sig har dom då blivit positivt laddade och Covid-19 är negativt laddad, vilket gör att molnen med C19 attraheras av deras uppladdade kroppar, och minsta slarv så kan viruset ta sig in via ögon/näsa/hals i mycket stora mängder.
Jag har kollat med vänner i USA inom läkarkåren samt även här, och oavsett hur dom tar av sig skydden efteråt eller duschar etc, så är det nästan inga som kör med att ladda ur dräkterna/utrustningen från statisk elektricitet när dom ska sanera sig.
Samma gäller för vanliga människor, om ni går runt i kläder som har konstfiber i sig börjar ni bli positivt laddade, det är först när ni laddat upp rejält (över 3000V) som ni kan få en gnista när ni t.ex tar i ett dörrhandtag, men även under denna nivå kommer då t.ex ansikten att ha en positiv laddning vilket attraherar ev c19-virus som finns i luften oavsett dropp eller aerosol.
Så vill ni slippa statisk smitta måste rf (luftfuktigheten) vara minst 40%, har man dessutom torr hy/hår laddas man upp lättare. Just nu är det 96% i Sth pga regn, men när vi får vinter och minus brukar det vara runt 25-30% inomhus. Inom industrin med högkänslig elektronik får man aldrig gå under 60%rf.
Tror detta är den springande punkten i hur smittan slår så olika i grupper som är på samma plats.
Tyvärr har jag inte sett en enda forskargrupp som velat ta tag i detta, däremot är det nu säkert 30 grupper som jobbar med olika munskyddsprojekt, som arbetar exakt efter samma princip där man istället med högspänning via statisk elektricitet helt enkelt kraschar virusets yttre skal.