Citat:
Ursprungligen postat av
Dumdryg
Jag har båt ja. Inom marinan där hon ligger får man max köra 4 knop. 1,9 knop är så sakta att du promenerar snabbare på bryggan. Min knopmätare gör inte ens utslag i den låga hastigheten. Den brukar kicka igång vid 3-4 knop.
Det är inga problem att promenera 1 meter i sekunden. Tror du att Estonia som är stor som Kaknästornet sjönk långsammare än man promenerar?
Jag ger dig gång på gång olika exempel för att du ska greppa storlek, vikt, avstånd, hastighet, men du visar ju att du inte har någon uppfattning om vad som är långsamt och vad som är snabbt, eller hur mjuk botten är eller nånting. Har du någon referens från ditt vakna liv hur långt eller kort 80 meter är, t ex? Eller är det bara en siffra för dig?
Det är även så att jag troligtvis har åkt med Estonia när hon hette Wasa King och gick mellan Umeå och Vasa när jag var barn.
Förstår du en sådan sak som vattenmotstånd? När du puttrar så är din båt anpassad för minsta vattenmotstånd. När Estonia sjunker, så spelar det ingen roll att fartyget väger x antal ton. När fartyget sjunker, så gör det för att kraften nedåt är större än flytförmågan, med minsta marginal dessutom. Så när fartyget går under, så är kraften nedåt försumbar, medan färjan utgör en ganska stor sak som har ett stort vattenmotstånd. 1,9 knop med den lilla kraften nedåt och ett sådant stort objekt, är snabbt.
Fast det förstår du inte för du har minimal erfarenhet. Tips till dig. Släng ut ett drivankare nästan gång du är ute. Lägg dig sedan i 1,9 knop och håll emot. Tänk dig då att du har en hel färja med allt det vattenmotstånd som alla delar utgör, så kommer du snart inse att 1,9 knop är extrem snabbt under de villkoren.