2020-10-03, 21:51
  #2185
Medlem
RonnyKålmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Baradino
Du gör massor av antaganden det är tveksamt om det finns täckning för... Caddy och kanske framförallt golfbil gör konditionseffekten rätt begränsad. Eller tror du Trump bär sin egen bag?

Men snälla du. Oavsett är det en krävande sport, med golfbil eller ej.
Att röra på sig 12h per vecka är inte lite precis. Självklart gynnar det hans hälsa, till skillnad från tex Boris. Boris röker, super och äter engelsk mat. Engelsmännen är kända för att ha dålig hälsa.

Trump varken super eller röker men han spelar golf ofta. Det hjälper.
Citera
2020-10-03, 21:53
  #2186
Medlem
Sandtags avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
Det här var ju lite random.. och i Caps Lock:


Donald J. Trump
@realDonaldTrump
·
2h
OUR GREAT USA WANTS & NEEDS STIMULUS. WORK TOGETHER AND GET IT DONE. Thank you!


Han kanske får någon skojig medicin :-)
Nej han vet att om stimulus 3.0 kommer så kraschar inte marknaden igen nästa vecka. En klassisk Trump att utnyttja situationen till sin fördel; rädda marknaden och pressa fram en stimulus, hur ser det ut för de som blockerar stimulus 3.0 när Trump från sjukhussängen propagerar för det tror du?
Citera
2020-10-03, 21:53
  #2187
Medlem
RonnyKålmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tom.Of.Finland
Tänkte du på V nu?

Du missade min poäng vännen
Citera
2020-10-03, 21:54
  #2188
Medlem
Seemves avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kalle81
För och emot Trumps överlevnad;

För
-röker/dricker ej,
-får den bästa sjukvården,
- van att kämpa

Emot
-Åldern
-Fet
-Får sannolikt för mycket vård
--Högt kolesterolvärde


Okända faktorer som också påverkar är;
-Hur mycket av viruset han fick i sig
-Om det är en snäll/aggressiv version av viruset han fått i sig
-Medicineras förebyggande mot ärftlig hjärtsjukdom.

La till det fetade i emot och okänd.
Citera
2020-10-03, 21:54
  #2189
Medlem
AutDisceAutDiscedes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bombayduck1
Han har 30,3 men båda BMI klassificeras som sjukligt fetma. Vad ev + 5,9 hos Johnson har för betydelse. Ingen anning. Men den högre åldern väger definitivt tyngre. Orkar du kan du lägga in risk faktorerna i Corona calculatorn för Johnson Annars har du exempel på Trump nedan:

What is clear is that the president has several factors stacked against him including his age, weight and sex.

When all his details were entered into the US ‘19 and Me’ coronavirus risk calculator, the president was found to have a 35 per cent risk of hospitalisation, a 11 per cent risk of needing intensive care and a eight per cent risk of death.

https://www.google.se/amp/s/www.telegraph.co.uk/news/2020/10/02/trumps-age-weight-may-cause-covid-19-complications-doctors-say/amp/


Sedan kan du dra bort x antal procent på varje alternativ då detta inte är Svenne Banan på gatan vi talar om - här snackar vi skillnad på vårdresurser...
Citera
2020-10-03, 21:55
  #2190
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Biden säger att han kommer fortsätta med sitt hektiska kampanjande, även efter dessa nya händelser med Trump.

Nästa vecka är Biden både i södra Florida och Arizona på bara några dagar, ett riktigt hektiskt schema. Men så är han ju också mycket fit för sin ålder.

Allt medan Trumpen dessvärre ligger på sjukhus...
Citera
2020-10-03, 21:56
  #2191
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tom.Of.Finland
Nix. Biden vinner valet oavsett om Trump är smittad eller inte.


Tänker om båda gubbarna blir allvarligt sjuka.
Citera
2020-10-03, 21:56
  #2192
Medlem
skogshuggar3ns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mtmmtm
Nej, det är min egna slutsats

Vad bra.

Citat:
Tycker du alltså på allvar att han är en bra kille som böra leda landet ?

Ja verkligen.
Citera
2020-10-03, 21:56
  #2193
Moderator
vfs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Det är ganska osannolikt detta egentligen. Detta virus kom från Kina för mindre än ett år sedan. Kineserna bekämpade i stort sett sjukdomen på tre månader. Samtidigt spreds viruset över världen.
Nu ligger ledaren för ärkefinden kanske för döden. Ingen annan president i världen har så vitt jag vet drabbats. Bara Donald Trump. Kan detta bara vara en ren slump.

Bara Trump?

Jair Bolsonaro och Boris Johnson har haft corona, Boris Johnson låg dessutom på IVA. Alla drabbas.
Citera
2020-10-03, 21:56
  #2194
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kalkainen
FD VP? Dör Trump så blir han ju president.
Före detta vice president

Mike pence är vp nu inte biden
Citera
2020-10-03, 21:57
  #2195
Medlem
KFCnoggers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RonnyKålman
Eftersom många av er gnäller på hans konstanta golfspelande måste jag dessvärre motsäga dig. Att spela golf är inte enkelt ska du se. 4h intensivt spelande par ggr i veckan gör underverk för kondition och uthållighet

Det sista är bara patetiskt.
Det bästa vore givetvis om du och hela din familj dog, så slipper vi fler slödder i världen.

Gäller underverket vid användning av golfbil också?
Citera
2020-10-03, 21:57
  #2196
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RonnyKålman
Men snälla du. Oavsett är det en krävande sport, med golfbil eller ej.
Att röra på sig 12h per vecka är inte lite precis. Självklart gynnar det hans hälsa, till skillnad från tex Boris. Boris röker, super och äter engelsk mat. Engelsmännen är kända för att ha dålig hälsa.

Trump varken super eller röker men han spelar golf ofta. Det hjälper.

Att golf med golfbil ska klassas som en krävande sport kan vara det dummaste jag har hört. Det är inte rörelse i 4h per rond utan du kommer kanske upp i 1000 steg. Sen kan den som inte är lat och sitter i bilen när du väntar säkert stå upp i en hel timme per runda.

Trumps kondis är sannolikt rätt bedrövlig. Men den kunde ju varit ännu sämre... Risken att han dör är ändå liten. Några procent kanske. Hoppas det inte inträffar, vore inte bra på något vis.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in