Citat:
Ursprungligen postat av
ursula45
Han visste hur allvarligt det var i Februari. Han sa att det var bara som en influensa eller förkylning till folket. Dom kunde skicka flera tusen munskydd till folket, men valde att inte göra det. Han går aldrig runt med munskydd, han håller rallies. Inget munskyddsmandat. Inga stimulus checks. Inget bra föredöme.
Trump använder visst munskydd, ex.vis när han besökte Walter reed sjukhuset, samt andra tillfällen då han anser att det behövs.
Trump fick svar från Kina att "de hade läget under kontroll" i Wuham. Kina sa också att de hade "rigorösa" kontroller så att inte smittan skulle komma in i USA. Kineserna stoppade inte sitt utrikesflyg förrän det var försent..
Vissa glömmer lätt att ansvaret för pandemin ligger hos Kineserna som slarvade med ett farligt virus.