Citat:
Ursprungligen postat av
catzizfantazticz
Om jag lägger upp det såhär då: Vad tyder på att det INTE är mörkläggning vid det här laget? Med allt material vi nu har från dokumentären och det som fanns innan.
Intressant negativ bevisbörda, men ok. ”Mörkläggning” är ett vitt begrepp så några av dessa kanske just du tycker är av halm, men de är högst verkliga för många i tråden:
- Tre olika länder var inblandade i JAIC. Hur skulle de ha gått tillväga för att mörklägga orsaken tillsammans? 35 ledamöter med olika bakgrund.
- En nyckelpunkt i alla konspirationsteorier är bärgningen av bogvisiret. Den genomfördes av Finland och Sverige gemensamt. Dussintals personer i två länder måste vara överens om bogvisirets historia är bluff.
- Bogvisiret befinner sig på land och har undersökts av mängder med folk, inklusive universitet/test-institut som gjort dragprover (om jag minns rätt har även Meyer-varvets experter fått undersöka det). Tanken att ingen av dessa skulle märka att visiret skurits eller sprängts (!) bort från vraket är absurd.
- En bärande idé är att man ville dölja vapensmuggling. Sverige fick en ny regering efter olyckan. Varför skulle Carlsson tvätta Bildts byk? Och Person? Mona? Reinfeldt? Löfven? Varför skulle Finland ställa upp på detta? Estland?
- Förutom SSPA/Chalmers så har helt oberoende experter från HSVA i Hamburg och Safety-at-Sea i Glasgow har ägnat åratal åt studier av olyckan. Ingenstans har det flaggats för att det skulle finnas gravade hundar. Eller annat.
Där har du några punkter. I grund och botten handlar det väl om hur man ser
på världen: svartvit eller gråskala, ljuger folk jämnt eller talar de i allmänhet sanning. Har jag alltid rätt även om jag inte kan detaljer, eller kan det finnas expertis på annat håll? Den gamle tråd-antagonisten Heiwa var tveklöst av den förra kategori. Sålunda gick han från Estoniakonspiration till att förneka WTC, atombombers existens och nu senast... månlandningar.